Реклама на сайте Связаться с нами

Р. І. Тиркало

Банківська справа

Навчальний посібник

Тернопіль
Видавництво «Карт-бланш»
2001

На главную
Банківська справа. Тиркало Р. І.
13.3. Порядок відкриття і ведення валютних рахунків
Відповідно до інструкції № 3 "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті", затвердженої постановою НБУ від 04.02.1998 р. № 36, банківські рахунки в іноземній валюті поділяються на:
1. Поточні - відкриваються підприємствам для проведення розрахунків у межах законодавства в безготівковій та готівковій іноземній валюті при здійсненні поточних операцій.
Поточними, торгівельними операціями в іноземній валюті є такі:
- між юридичними особами-резидентами на території України, при наявності індивідуальної ліцензії НБУ;
- між юридичними особами-нерезидентами та резидентами через резидентів-посередників відповідно до договорів;
- інші розрахунки;
- операції на міжбанківському валютному ринку України;
- оплата товарів (робіт, послуг) із використанням чеків та пластикових карток.
Поточними неторговельними операціями є такі:
- виплата готівкової іноземної валюти за платіжними документами в іноземній валюті на витрати, пов'язані з відрядженнями;
- здійснення обмінних операцій;
- виплата валюти за чеками та пластиковими картками фізичним особам;
- купівля платіжних документів у валюті фізичними особами;
- виплата авторських гонорарів;
- перерахування коштів на проведення міжнародних виставок, конгресів та інших зустрічей;
- оплата праці нерезидентів, які згідно з угодами працюють в Україні;
- інші виплати та перекази.
Відокремленим підрозділам підприємств поточні рахунки відкривають за згодою головного підприємства і зараховують кошти у валюті за реалізовані цінності, а також перераховані головним підприємством (на оплату витрат на відрядження, забезпечення потреб транспортних засобів під час перебування за межами України, на оплату праці працівників-нерезидентів, на придбання для власних потреб обладнання, меблів, тощо за контрактами з нерезидентами) чи придбані на міжбанківському валютному ринку України. Виручка (виторг) або залишок після зарахування коштів на поточний рахунок відокремленого підприємства перераховується на поточний рахунок особи-резидента у повному обсязі.
2. Розподільчі - призначені для попереднього зарахування коштів в іноземній валюті, що надійшли на адресу юридичної особи-резидента, згідно з законодавством використання такого виду рахунка.
Використання розподільчого банківського рахунка
РОЗПОДІЛЬЧИЙ РАХУНОК
Кошти підлягають продажу у повному обсязі на МВРУ - Поточний рахунок.
Кошти не підлягають продажу у повному обсязі на МВРУ - За дорученням резидента-власника згідно з дорученням резидента.
Режим відкриття розподільчого та поточного рахунка для юридичних осіб-резидентів і фізичних осіб-резидентів без створення юридичної особи однакові.
3. Кредитні - відкриваються уповноваженим банком у встановленому порядку на договірній основі юридичним особам-резидентам - підприємцям та юридичним особам-нерезидентам банківським установам для обліку кредитів, які надані шляхом оплати розрахункових документів або шляхом перерахування кредитних коштів на поточний рахунок позичальника відповідно до умов кредитної угоди, незалежно від наявності поточного рахунка позичальника в даній установі банку.
4. Депозитні - відкриваються уповноваженим банком фізичним і юридичним особам (резидентам і нерезидентам) на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунка та банком на визначений у договорі строк.
bigmir)net TOP 100