Реклама на сайте Связаться с нами

В. Т. Маляренко

Суд, правоохоронні та правозахисні органи України

Підручник

Київ
Юрінком Інтер
2007

На главную
Суд, правоохоронні та правозахисні органи України. Маляренко В. Т.
§ 7. Спеціальні підрозділи міліції
Спеціальні підрозділи міліції створюють у системі органів внутрішніх справ України з метою виконання спеціальних завдань і функцій з охорони громадського порядку в державі.
Згідно з чинним законодавством України для забезпечення громадського порядку на об'єктах і територіях, які мають особливе народногосподарське значення або постраждали від стихійного лиха, екологічного забруднення, катастрофи, Міністерство внутрішніх справ України з дозволу Кабінету Міністрів України може створювати спеціальні підрозділи міліції.
Крім того, до спеціальної міліції належать підрозділи внутрішніх справ на закритих об'єктах, тобто на окремих промислових підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язано з особливим режимом роботи (наприклад, підприємства оборонного призначення, підприємства з особливо високою технічною небезпекою виробництва та низка інших).
З метою належних дій органів внутрішніх справ з охорони громадського порядку в надзвичайних обставинах і оперативного реагування на вчинення тяжких злочинів, групових порушень громадського порядку, збройних нападів, посилення боротьби з організованою злочинністю та підтримання порядку в громадських місцях зі складною оперативною обстановкою в 1992 році було створено підрозділи міліції швидкого реагування "Беркут", їх було організовано з наявних у містах Києві, Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Одесі, Сімферополі та в усіх обласних центрах загонів міліції особливого призначення. Доцільність такого рішення підтверджено міжнародною практикою діяльності подібних підрозділів у більшості країн світу.
Підрозділ швидкого реагування "Беркут" - це високомобільний спеціальний загін, створений для боротьби зі злочинністю, забезпечення правопорядку під час проведення загальнодержавних, громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових, релігійних заходів, проведення спеціальних операцій і охорони громадського порядку.
Штати підрозділу затверджує Міністр внутрішніх справ України. Особовий склад підрозділу комплектують на конкурсній основі з найбільш професійно підготовлених працівників міліції, які мають необхідну фізичну підготовку та стаж роботи в органах внутрішніх справ України не менш як два роки.
Основні завдання та функції підрозділів міліції швидкого реагування "Беркут" такі:
- охорона прав і законних інтересів громадян від злочинних посягань та інших антигромадських дій;
- постійна готовність до дій у ситуаціях, що ускладнюють оперативну обстановку в регіонах держави;
- боротьба з організованою злочинністю;
- участь у проведенні спеціальних операцій із затримання озброєних злочинців, членів організованих злочинних угруповань, звільнення заручників, припинення терористичних актів, відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди, транспортні засоби або звільнення їх у разі незаконного захоплення;
- забезпечення громадського порядку під час проведення масових заходів;
- запобігання та припинення групових порушень громадського порядку й масових безпорядків тощо.
В умовах складних політичних, економічних і соціальних перетворень особливо гостро стоїть питання забезпечення надійного захисту здоров'я та життя громадян, збереження майна усіх видів власності від протиправних зазіхань.
Для забезпечення захисту на договірних засадах цінних вантажів, грошових коштів, які перевозять, та інших видів власності юридичних осіб, громадян у місцях їхнього тимчасового перебування й забезпечення майнової безпеки українських та іноземних громадян, осіб без громадянства в січні 1993 року в структурі Державної служби охорони при МВС України було створено спеціальні підрозділи міліції "Титан".
Ці підрозділи є складовою частиною служби охорони при органах внутрішніх справ, їх призначено для здійснення на договірних засадах охорони власності фізичних і юридичних осіб, забезпечення захисту фізичних осіб від злочинних посягань.
Основними завданнями підрозділу "Титан" є: охорона та супроводження грошових коштів, цінних вантажів і паперів, які перевозять; охорона власності юридичних осіб за місцем їхнього перебування; забезпечення особистої безпеки фізичних осіб; охорона власності фізичних осіб у місцях їх тимчасового проживання. "Титан" - це елітні підрозділи, в яких служать спеціально підготовлені професіонали, забезпечені сучасною зброєю, засобами індивідуального захисту, активної оборони та радіозв'язку. В штаті є службові собаки, натреновані на пошук вибухівки й обстеження місць перебування осіб, яких охороняють.
Будь-яка людина може укласти угоду з "Титаном", якщо їй або членам сім'ї загрожує небезпека. Сьогодні послугами професіоналів "Титана" користуються чимало осіб, серед яких є бізнесмени, комерсанти, дипломати, державні урядовці та інші.
Підрозділ швидкого реагування "Сокіл" - це спеціальні мобільні оперативні відділи, які входять до структури Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС і відповідних управлінь у всіх областях нашої держави. На його бійців покладено відповідальні завдання з проведення антитерористичних операцій, ліквідації бандформувань, організованих злочинних угруповань, затримання та знешкодження озброєних небезпечних злочинців, які чинять активний опір, визволення заручників, силової підтримки оперативно-розшукових заходів і слідчих дій, участі в заходах щодо припинення тяжких злочинів, вилучення зброї тощо.
Таким чином, діяльність спеціальних підрозділів міліції спрямовано на розв'язання відповідних завдань і виконання функцій, які стоять перед кожним із них. Така діяльність є однією з гарантій підтримання громадського порядку в Україні.
bigmir)net TOP 100