Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Олександр Олесь

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український поет початку XX ст.


Народився 5 грудня 1878 р. на хуторі Кандиби поблизу Білопілля (нині Сумська область). Першого вірша написав у 9 років. Навчався у Дергачівському хліборобському училищі. У 1902 р. закінчив Харківський ветеринарний інститут, працював у Києві за фахом.

Як поет дебютував 1905 р. в Одеському альманасі «Багаття». 1907 р. у Петербурзі вийшла друком перша збірка поезій, в якій О. Олесь виявив себе як зрілий художник слова і тонкий лірик. Друга збірка «Поезії. Книга II» вийшла також у Петербурзі 1909 p., третя — «Книжка третя» — 1911 р. в Києві. У 1914 р. побачила світ збірка «Твори».

Багато ліричних творів О. Олеся покладено на музику. Композитор М. Лисенко написав музику до його поезії «Не беріть із зеленого лугу верби», К. Стеценко — до вірша «Сосна».

В українську літературу О. Олесь увійшов як чудовий проникливий лірик, співець природи і кохання. Його перу належать вірш «Айстри», збірки «Перерва», «Чужиною», «Кому повім печаль мою», «Чари ночі».

У 1919 р. виїхав за кордон. Спочатку проживав у Відні, а з 1923 р. — в Чехословаччині. 1919 р. вийшла у світ збірка «Чужиною», яка містила сповнений трагізму вірш «Така глибока втома». Сумував за Батьківщиною і намагався зробити для неї все, що було в його силах.

У 1920 р. написав низку творів на теми з історії Київської Русі, в яких оспівав героїзм народу. Працював над поетичними переказами народних казок, писав п'єси для дітей.

Помер 22 липня 1944 р. у Празі.

bigmir)net TOP 100