Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Іван Федоров

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Першодрукар, засновник книгодрукування в Україні


Рік народження невідомий. Служив дияконом у церкві Миколи Гостунського в Московському Кремлі.

У 1553—1563 pp. керував будівництвом державної друкарні. Виявив різнобічні здібності у друкарській справі; був гравером, ливарником, столяром, складачем, друкарем і палітурником. 1 березня 1564 р. разом зі своїм помічником П. Мстиславцем видав «Апостол», що став видатною пам'яткою давньоруської літератури. У 1565 р. було надруковано два видання «Часовника». В 1565—1566 pp. І. Федоров, переслідуваний вищим духівництвом і реакційним боярством, був змушений разом із П. Мстиславцем переїхати з Москви в маєток білоруського магната Г. Ходкевича в Заблудові (нині Білостоцьке воєводство у Польщі). Тут у створеній 1568 р. друкарні вони видали «Євангеліє учительне» (1569) і «Псалтир» (1570).

1572 p. І. Федоров переїхав до Львова і на кошти, зібрані серед простого люду, заснував власну друкарню. Разом із своїми помічниками сином Іваном та Гринем Івановичем 1574 р. випустив нове видання «Апостола» та «Азбуку» з граматикою — перший друкований підручник східних слов'ян. Післямова І. Федорова до «Апостола» містить цінні історичні відомості про початок книгодрукування на Русі, про життя й діяльність першодрукаря, свідчить про його широкі знання, патріотизм, прогресивність суспільно-політичних поглядів.

Тяжке матеріальне становище змусило І. Федорова перейти на службу до князя К. Острозького у м. Острог на Волині. Тут у заснованій ним друкарні було надруковано «Книгу Нового Завіту» і покажчик до неї (1580), «Хронологію» А. Римші (1581) та славнозвісну Острозьку біблію (1581).

І. Федоров започаткував в Україні книжкову гравюру, брав участь у редагуванні та оформленні книжок, був талановитим новатором у галузі поліграфічної техніки.

Помер 15 грудня 1583 р. у Львові. Похований у церкві Онуфріївського монастиря, в якому була розташована його перша друкарня.

bigmir)net TOP 100