Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Сергій Южаков

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український літератор, публіцист, економіст


Народився 29 грудня 1849 р. в м. Вознесенську Херсонської губернії (нині Миколаївської області) в родині військового. Сім'я часто переїжджала, певний час жили в Новій Одесі й Миколаєві.

У 1866 р. вступив на історико-філологічний факультет Новоросійського університету (Одеса). Незабаром там почалася його літературно-публіцистична діяльність (друкувався у газетах «Одесский вестник» та «Николаевский вестник»). З грудня 1872 р. надрукував серію нарисів під загальною назвою «Соціологічні етюди», які пізніше були видані окремою книжкою. В цих нарисах, які стали помітним явищем у розвитку соціології, піддав критиці поширений тоді «суб'єктивний метод». Він відводив важливу роль в історії особистості. Недооцінював значення розвитку капіталізму в Росії.

У 1879 р. за протиурядову діяльність С. Южакова було заслано до Красноярського краю. Там у в'язниці він познайомився з письменником В. Короленком.

Після повернення із заслання значно активнішою стає його публіцистична та літературна діяльність. Він співробітничав у журналах «Отечественные записки», «Русская мысль», «Вестник Европы», «Дело». Закликав повернутися до патріархальних відносин, розширити селянські землеволодіння.

У 1885—1889 pp. — член редколегії «Северного вестника».

У 1889 p. С. Южаков здійснив подорож у службових справах на пароплаві «Доброволец Петербург» на Далекий Схід. Враження від побаченого він описав у книжці під такою самою назвою (1894), що стала фактично першою в Росії у жанрі краєзнавчої науково-художньої літератури. Вона й нині становить значний інтерес, як і книжка «Афганистан и сопредельные страны», опублікована 1885 p.

З 1893 p. і до кінця життя С. Южаков — постійний автор і керівник одного з відділів журналу «Русское богатство», редактором і видавцем якого був В. Короленко. Починаючи з 1894 р. він публікує в цьому виданні серію статей з різних питань народної освіти. Згодом статті були видані окремою книжкою «Вопросы просвещения. Публицистические опыты». В них було висунуто ідею здійснення в царській Росії загальної середньої освіти.

С. Южакова слід вважати одним із зачинателів жанру наукової художньої біографії («М. М. Сперанский», 1892; «Ж.-Ж. Руссо», 1894). У 1895 р. в Одесі вийшла друком його книжка «Любовь и счастье в произведениях Пушкина. Критический этюд».

Великим внеском С. Южакова в науку й культуру було редагування ним «Большой энциклопедии» — однієї з двох найфундаментальніших енциклопедій дожовтневих часів. Двадцять томів цього видання побачили світ у 1900 р. і кілька разів перевидавалися. У 1909 р. вийшли додаткові 21 і 22 томи.

Наприкінці XIX ст. С. Южаков мусив зважати на цензуру, однак у додаткових томах він подав своєрідний довідник з громадського і політичного стану тодішньої Росії (об'єктивну характеристику тодішніх партій та їх керівників тощо).

Помер 12 грудня у 1910 р. в Санкт-Петербурзі.

bigmir)net TOP 100