Реклама на сайте Связаться с нами
Твори українських письменників

Іван Франко

Мойсей (скорочено)

На главную
Твори українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
XVII
Щось було спочатку в тих словах, Наче чистії води; Віяв свіжістю, добрістю з них Якийсь дух охолоди. Та помалу душне щось тягло, Наче самум пустині, І робилося лячно, немов І ніч без світла дитині. І жахнувся Мойсей, і з землі Підволікся насилу, І сказав: «Пощо мучиш мене, Поки ляжу в могилу? Ти не мати моя! З твоїх слів Не любов помічаю. Ти не мати! О ти Азазель, Темний демон одчаю. Відступись! Заклинаю тебе Тим ім'ям штирочертним! Я не вірю тобі! Ти брехун, Хоч ти будь і безсмертним». І почулися тихі слова: «Нерозумна дитина! Ти кленеш мене ним, а я ж сам Його сили частина. Що мені твоя вбога клятьба! Ти б умер із одчаю, Якби сотую частку лишень Знав того, що я знаю. Ти кленеш, як твою сліпоту Ткнув промінчик пожежі, В якій я живу й він — понад всі Часу й простору межі. Ось розсуну ще крихту тобі Тіснозорості таму: Глянь на край той, що він обіцяв Праотцю Аврааму!» І заблис увесь захід огнем, І уся Палестина Стала видна Мойсею з гори, Мов широка картина. А незримий товариш його, Знай потихо говоре: «Бачиш зеркало чорне внизу? Се є Мертвее море. А по той бік високі шпилі До небесної стелі Простягаються круто рядом, — Се там Кармелю скелі. Глянь на північ, де гори Сіон — Євусеї кочують, А як крикнути добре з гори, Амореї почують. Отся срібная стрічка — Йордан В Мертве море впадає; Близько устя його Єрихон Бродового жадає. Одинока долина над ним, Та тісняться до неї Амоніти по сей бік ріки, По той бік хананеї. А на заході гори, верхи, Полонини широкі, А на північ мале озерце І знов гори високі. Ось тобі й Палестина уся, Край овець і ячменю, Від Кадеса до Кармеля всю Мов затулиш у жменю, Ні шляхів тут широких нема, Ні до моря проходу! Де ж тут жить, розвиваться, рости І множиться народу?» Та відмовив понуро Мойсей: «Хто дав з каменя воду, Той сей край перемінить на рай Для свойого народу!»
XVIII
Знов почувся притишений сміх. «Віра гори ворушить! Та поглянь сей новий ряд картин: Те, що статися мусить! Бач, як сунеться плем'я твоє, Як Йордан переходить, Єрихон добуває і скрізь У річках крові бродить. Ось століттями йде боротьба За той шмат Палестини: Амореї, гебреї, хетта, Амалик, філістини. Ось гебрейськеє царство! Що сліз Коштуватиме й крові! А заважить у судьбах землі, Як та муха волові. І не вспіє воно розцвісти, Й розлетиться на части, Щоб у пащу могутніх сусід Часть за частю упасти. Ось поглянь, які хмари летять Від Дамаска й Галаду! Се йде Ассур, гебреям несе І руїну, й загладу. Ось поглянь, червоніють поля, Труп на трупі усюди: Се піднявся страшний Вавілон На загладу Іюди. Храм Єгови в огні... А сей тлум... Мов комахи по полю, Йдуть по тисячу сковані враз Недобитки в неволю. Чуєш плач? На руїнах рида Одинокий розумний1, Що коритися радив врагам, Щоб не впасти до трумни. Як же пустка смердить! Але ось Мов по пітьмі світає... З тих, що тлумом пішли, подивись, Як же мало вертає! Щось дрібненьке ворушиться там, Коло мурів Салима: Новий люд, новий бог, новий храм, Нова сила незрима. І росте воно, б'ється в біді І чіпляється ґрунту, Мов будяк той низький і ціпкий, Все готовий до бунту. Понад голови люду того Йдуть всесвітнії бурі, Панства, царства встають і падуть, Мов фантоми понурі. Він же в своїм куточку хова Непохитне завзяття І ненависть лиш має для всіх, І незмінне прокляття. Та ненависть, найтяжча з усіх, «Задля іншого бога», Бач, як кублиться біля того Храмового порога! Вона плодить ненависть. Ось глянь: За тиранським велінням Ідуть сили, щоб плем'я твоє Ще раз вирвать з корінням. Чуєш стук? Се залізна стопа Тих страшних легіонів, Що толочить юдейські поля, Робить пустку з загонів. Чуєш плюск? Се ворожі мечі Кров юдейськую точать. Чуєш крик? Се юдейських дівчат Дикі коні волочать. Онде мати голодная їсть Тіло свойого плоду! Онде тисячі мруть на хрестах — Цвіт твойого народу. Іще раз храм Єгови горить, І сей раз уостаннє: Бо що тая рука розвалить, Те вже більше не встане. І ще раз недобитки пливуть У неволю, як ріки — Та немає вже їм вітчини, І не вернуть навіки. І загасне Ізрайля звізда, Щоб вже більше не сяти; Лиш ненависть, що в храмі зросла, Піде світом гуляти. Сумніваєшся? Віри не ймеш? О, ймеш віру, я знаю! Се той рай, що жде плем'я твоє У обіцянім краю! Ти для нього трудився! Скажи, Було за що трудиться? Щоб наблизився він, може, ще Схочеш палко молиться?» І поник головою Мойсей. «Горе моїй недолі! Чи ж довіку не вирваться вже Люду мому з неволі?» І упав він лицем до землі: «Одурив нас Єгова!» І почувся тут демонський сміх, Як луна його слова.
XIX
Гуркнув грім. Задрижали нараз Гір найглибші основи; І один за одним понеслись Передтечі Єгови. Піднялася до стропу небес Чорна хмара стіною, Мов Ніч-мати насупила вид Ненавистю грізною. І заморгала бистро у тьмі Огняними очима, Забурчала, як мати, що, знай, На лиху доню грима.

1 Пророк Єремія.