![]() |
Сміх.
— Еге, піди та пошукай! Шукали ми доволі... аж ноги покололи... — Я щоку розірвав. — Я око виколов. — А в мене брата задавив ведмідь. — Піди та пошукай ведмедя. — Спитай у його. Може, знає він, де простяглась дорога... — Куди йому питать ведмедя? Він борсука злякався вчора. Сміх.
Він. Я не злякавсь! Мені здалось, що вовк ворушиться в кущах... — Так ти б його за хвіст! Зідрав би з його шкуру, от і було б прикритись чим... А то поглянь, яка сорочка на тобі. Уся в дірках... Того тебе і дівчина не любе. Дівчина. Це я? Так він же ще малий! Йому про це й гадати рано. — І досі він за мамою сумує... Я чув, як раз вночі він кликав: «Мамо, мамо!» Сміх.
— Ну, от! От, змалились! Чого сміятися і що ви смішного в словах його знайшли? Коли б піти та пошукать, то, може б, і знайшлась дорога. Вона ж десь єсть, напевно. — Дивись, який знайшовся оборонець! Ти свині з ним, бува, не пас? — Це з тим, що борсука злякався?! У його батька не було свиней... У його батька був кобзар. — Так він водив за руку батька?! Сміх.
Він. Смійтесь! Ваш сміх мене минає. Лягають останні. Дівчина підходе до нього й кладе йому на плече руку.
Дівчина. Мені тебе зробилось жалко... Я знаю, в тебе серце добре, як в дитини. Він. Жалко! Правда: дітей жаліти тільки можна. Дівчина. Я іншого люблю. Мій молодий на цілий хутір швець. Усі до його йдуть. Поглянь, які мені він чоботи пошив! В інших вже давно побилися в дорозі, а в мене ще міцні, немов з колодки вчора зняті. А ти? Ти б що мені зробив? Ти так, як вітер! Сьогодні — тут, а завтра — там. Всі люде на роботі, а ти сидиш собі та граєш на сопілку. Неправду я кажу? Не сердься... Він. Так, так... Боротись я не вмію, і не дало життя мені у руки зброї... Я слабкий... Ах, я найслабший від усіх!.. Дівчина. Ти плачеш? Годі!.. Ну, дай, маленький мій, я слізоньки утру... Ну, веселіший став? Ну, заспокойся — не всім орлами бути! Він. Орлами буть! Сидіти з швайкою і шкуру колупать — невже це єсть літання попід небом? Дівчина. Він не літає, він латає, — роботою він дужий... Він. Кому потрібно те, що він там щось латає?! Дівчиа. Тому, для кого він латає. Він. А той — кому потрібен? Гробакам?.. Орел! Орли літають над землею, орли з-під хмар клекочуть і, наче дзвоном, клекотом до себе кличуть. Одних з землі здіймають, другим запалюють серця, на третіх жах наводять!.. Твій швець не був ніколи в небі, твій швець нікого не здіймав з землі угору, нікого і не кликав... Дівчина. Навіщо кликати йому, коли до його йдуть самі у хату люде? Він. Про лет у небі я кажу. У хаті ж ніде й крил розправить. Дівчина. Зате сидіти є де. Тепло. Тихо. Громи там не гримлять і блискавки не палять. Він. Я не боюсь небес! Мої відкриті груди! Дівчина. Зате землі боїшся. Тебе, пригадуєш, за щось ударив хлопець; ударив раз і другий, а ти замість того, щоб його схопити, стоїш собі та червонієш... А далі сльози — бризь! Кап, кап... До тину ти припав і плачеш... Тиша.
Він. Ет! Коли б могла ти глянуть в душу... Яке там пекло! А скільки всі оці, що завжди сплять, накидали каміння в неї!.. О, чом я не такий міцний душею, як вони?! У їх душа, як кремінь: б'єш крицею по ній, а з неї іскри ллються. Їм очі зав'яжи на цілий рік, вони мовчатимуть, аби їм хліб було дістати можна вільною рукою. Удар їх батогом, вони не закричать від гніву. В очі плюнь і дай їм шеляг, вони тобі устами припадуть до рук... Вони міцні, душа їх — кремінь, а я слабкий. Мене стрілою ране навіть погляд злий... Дівчина. Ну, що ж? Терпи! Не всім же буть міцними: єсть — камінь, єсть — вода. Він. Так... єсть — камінь, єсть — вода... (Дивиться на них). І справді, всі як камені лежать. Не дивиться їм грізно в очі «завтра» . Наїлись хліба, ну, і досить. А завтра кору гризтимуть, а там траву... Дівчина. Я спати йду... (Іде й зникає в пітьмі). Хтось (підводиться). Лягай, лишень, і ти, а то ти спати заважаєш. Удень сміються з тебе, то ти мовчиш, а уночі, як всі заснуть, — своя для тебе воля. Лягай! Ми знаємо і так, що в тебе без кісток язик. Він. Я спати не піду, не ляжу. Вже світає... Хтось ще (прокидається). А що таке? Ти й досі не лягав? — Балакав з дівкою... Я чув усю розмову... Я чув про що, ха-ха, орел наш клекотав! Ти знаєш, він орлом назвався дівці? Твій молодий мовляє що? Швець! А я — орел крилатий. — Та ну? Ха-ха! Коли ми встанем ранком, я розкажу тобі про його матір. Вона й зимою ходила боса... — Тому-то він, ха-ха, й не любе так шевців! Він рушає.
— Куди це ти ідеш? Він(суворо). Іду шукать дорогу. Сміються.
— От, дурень! Гляди, там ще ведмідь тебе піймає!.. — Та він злякається! Злякався ж борсука! Він вернеться через хвилину. Він. Ні, не вернусь! Дехто прокидається.
— Про що говорите? Що сталося вночі? — Та ось іде шукать дорогу. — Від розуму не піде. — Та що вам? Хай іде! Наколе ногу на колючку, прискаче зайцем дітям на утіху. Він. Я, не знайшовши, не вернусь. Знайти я мушу. Душа болить. Я більше тут не можу жити. Тут можна одуріть! — Ти йдеш? Ти справді йдеш? — Лягав би та заснув, а то всю ніч не спав, з дівчатами балакав. — Ні, справді, ти ідеш? Кажу ж, наколеш ноги. Він пішов ліворуч і зник. Хвилину чути тріск і шелест.
— Що, він пішов? Я думав, він жартує. Ще пропаде!.. Агов! Вернись! (Пішов за ним). Людей прокидається ще більше; деякі сідають, деякі встають.
— Пішов? — Хіба пішов? — Атож! — Навіщо ж ви пустили? — А як же ти не пустиш? Тиша.
— Ще... згине! — А шкода: нікому зла він не робив. — Всі молоді — гарячі. І я колись хотів іти шукать дорогу. Уже і чоботи озув. — Чому ж ти не пішов? — Та так зробилося одразу страшно. Хтось (вертається з лісу). Я не догнав його: гілля прокляте не пустило. Коли б було видніш, кривавий слід мене б довів до нього. Десь пахла кров, а де — не зміг я розібрати. — Чого б ти не схотів! Якби було тут видко. — Нащо б тоді й шукать дорогу? — Нащо?! Щоб вийти з лісу. Тиша.
— А десь тропа тут, певно, єсть! Не може буть, щоб люде тут ніколи не блукали. В такому лісі всяк заблуде! — Звичайно, тут не диво заблудити... Тиша.
— А що, як він дорогу знайде? — Ти думаєш? Ха-ха! Той дурень?.. — Чого він дурень? Не був він зроду дурнем. — Ну, не кажи сього! Він з посміху ніколи не виходив. — Багато треба людям, щоб сміятись! Піти не так, як ходять люде, або зробить не так, як роблять всі, — то й осміять тебе готові! — А звісно: люде людьми. — Мені здається, найде він дорогу. — Чого тобі здається?.. Ходили ж і без його. — Мені здається, він ніколи б не пішов, коли б не знав, що тут десь близько стежка. Мені здається, він її шукав давно вже і знайшов. Дівчина. Коли б на землю він дививсь, то, може б, і знайшов, а то він дивиться угору. Збирається усе летіти. — А крил не має. — Малого й не стає... от шкода! — Малого?! Ха-ха-ха!.. Тиша.
— Подумаєш! І не злякавсь піти у нетрі. — Божусь, що він стоїть десь за кущем і нашу всю розмову слуха. — Звичайно, в ліс злякається піти. Злякався ж вчора, кажуть, борсука? Сміх.
— Чи найде він дорогу, а чи ні, а тут не можна довше жити. — Ого, подумаєш, який знайшовся пан! Молив би Господа, що він створив тебе людиною і ти сидиш між нами, а не вартуєш псом майно абощо. — Я вартував не раз у пана. Собака спав, а я ходив і прислухався. А це... життя хіба? Хіба я про таке життя раніше марив? — Хо-хо! Чого ти в дідька забажав! Дитячий голос I. І я про інше марив. Дитячий голос II. І я. — І я. Грубі голоси: — Це не життя — прокляття! — Тюрма якась! — Печера. Чути далекий голос у лісі.
— Що це кричить? — Де? (Підвівши руку, до інших). А стійте... тихше... Я не чую... — Та це тобі почулось. — І я мов чув. Чути крик знову.
— Це він кричить! Їй-Богу, він. — Він нас знайти не може. — А може, він попавсь ведмедю в лапи та кричить — рятуйте. Знову голос.
— Він нас шукає... Агов! Гу-гу! — Гу-гу! Голоси: — Гу-гу! Гу-гу! — Ми тута! — Ми ось де! — Ага, знайшов? І сам тепер не радий! — Ого, ого! — Іди сюди! — Піти б йому назустріч: піймав він, може, що... не донесе, не вдерже. — Ходімо ближче. — От ще — іти! Його ніхто не посилав, — хай сам же і шукає. Голос (ближче). А де ви? Де ви? Сюди, сюди до мене! — До його — чуєте? Він кличе нас. І як його вовки не з'їли? — І не злякавсь! Відважний! — Він, може, порося піймав та рота затулив йому, щоб свині не почули. Піду йому назустріч: цікаво дуже глянуть. Він (вривається в гурт). Брати мої! Вставайте! — А що таке? — Що сталося? Кажи мерщій. Він. Вставайте всі! Ні, всі вставайте! — Та ти кажи: ми й лежачи почуєм. — Занадто ти ще молодий, щоб нам, старим, вставати. Він. Не стану я казать, поки не встануть всі, не стану! |