![]() |
Ця поезія А. Малишка створена у 60-ті роки, тому на ній не могли не позначитися тогочасні суспільні процеси — демократизація, посилені пошуки історичної правди і соціальної справедливості. Ще з фольклору відоме протиставлення: правда — кривда. А. Малишко опускає свідомо другу ланку в цьому ланцюзі, присвячуючи вірш такій морально-етичній категорії, як правда. Як її розуміє і трактує поет? Не випадково життєве напучування-заповіт автор вкладає у вуста матері, берегині роду. У ньому сконцентровано досвід не одного покоління наших предків:
Далі А. Малишко розкриває багатогранність мудрості, яка приходить через осягнення різноманіття світу, що оточує людину:
Правда ж неподільна, вона — одна на всіх, вона виборюється, нею вимірюється справжня сутність людини:
Мужність захищати правду — це і є мудрість, це своєрідне випробування для людини, бо можуть проклясти вороги, відректися друзі, рідні, але не треба розцінювати це як самопожертву, це — закономірність:
Безапеляційність і категоричність А. Малишка зумовлені тогочасними суспільними реаліями — оновленням суспільства від багаторічної фальші, брехні, лицемірства. Мужність — мудрість — правда — така морально-етична програма поета, виражена “скупими” і “нелегкими” словами. |