Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні пам’ятки історії та культури України

“Серед хвиль” І. Айвазовского

(1898 р.)

На главную
Видатні пам’ятки історії та культури України
“Серед хвиль” І. Айвазовского

Світова слава прийшла до Івана (Ованеса) Костянтиновича Айвазовського (Гайвазовського; 1817—1900 pp.) напрочуд рано. 25-річного художника-мариніста і баталіста захоплено приймали в Петербурзі, Римі, Парижі, Лондоні, Амстердамі. В 30 років Айвазовський був почесним членом петербурзької Академії мистецтв.

Але 1848 р. він повернувся до рідної Феодосії і в 1880 р. заснував Феодосійську картинну галерею. Прожив у Феодосії більш як піввіку, виїжджаючи рідко й неохоче. “Моя адреса завжди — місто Феодосія”, — писав художник в одному з листів. Утім, міг вирушити навіть за океан, як це зробив у 1892 р. (75-річним!), коли поїхав до Вашингтона і Нью-Йорка, де проходила виставка його творів. Головним для нього була робота — картини. Переважна більшість із них — марини, пейзажі, що зображують море.

Айвазовський завжди був дуже працелюбний. Він прожив довге життя і до останнього дня працював, багато і з задоволенням. Серед створених ним картин (а їх приблизно 6 тисяч) є одна, можливо, найкраща — “Серед хвиль”.

Художник намалював її в 1898 p., йому тоді минув 81 рік. А живописові було віддано (якщо почати відлік із вступу до петербурзької Академії мистецтв) 65 років. Очевидно, все це потрібно було для того, щоб у новій картині — незвично великій і взагалі багато в чому незвичній — досягти досконалості.

65 років Айвазовський писав бурі (“Дев’ятий вал”, 1850; “Буря”, 1872); вибухи, морські битви (“Чесменський бій”, 1848; “Облога Севастополя”, 1859); виверження вулканів, місячні ночі (“Місячна ніч у Гурзуфі”, 1839); численні пейзажі Криму (“Ялта”, 1838); змальовував природу і побут України (“Чумаки в степу вночі”, 1855; “Весілля в Україні”, 1891). На тлі цих романтичних феєрій картина “Серед хвиль” майже скромна: вузька смужка грозового неба і величезний простір, заповнений самими тільки хвилями бурхливого моря. Крізь хмари і крізь воду пробивається сонячний промінь.

Усі картини Айвазовського створені в майстерні. “Серед хвиль” — не виняток. “Рухи живих стихій не вловимі для пензля: писати блискавку, порив вітру, сплеск хвиль неможливо з натури. Саме тому художник і має запам’ятати їх і цими випадковостями, так само, як і ефектами світла і тіней, обставляти свою картину”, — казав художник. Отож захоплений глядач мав оцінити не тільки правильність у передаванні тих чи інших ефектів, а й їхнє компонування. Одне слово, зовсім як у житті, але все-таки краще, ніж у житті. Краще, бо Айвазовський був і залишився художником-романтиком. Він бачив море як ніхто до нього і ніхто після нього. Але ще яскравіше і чіткіше він бачив свою мрію, яку і відтворив на полотні. Заклики працювати з натури завжди викликали в нього подив і навіть певне роздратування: “Живописець, котрий лише копіює природу, стає її рабом, зв’язаним по руках і ногах. Людина, не обдарована пам’яттю, що зберігає враження живої природи, може бути чудовим копіювальником, живим фотографічним апаратом, але справжнім художником — ніколи”.

Безумовно, деяка вигаданість — не недолік картин Айвазовського. Це одне з його достоїнств. Картина “Серед хвиль” цього достоїнства позбавлена. Вона — чи не єдина — справляє враження не спогаду, не мрії, а істинної події. І річ навіть не в тім, що хвилі на передньому плані сягають майже натуральної величини. Можливо, вся могутність цієї картини, водночас елементарної і героїчної, у її незвичній для Айвазовського нескладності, в майже (майже, бо все-таки шторм) цілковитій відмові від романтичних ефектів — ні кораблів, що розбиваються, ні людей, котрі хапаються за уламки щогли. Власне, про людей ніхто взагалі не згадує. Учасниками події є лише стихії — вітер, море і світло. А художник уже не просто свідок, а творець.

У картині “Серед хвиль” Айвазовський дав повну свободу своїй здатності вільно імпровізувати. Не довіряючи мінливій природі і відмовляючись рабськи копіювати її, художник зате сповна довіряв самому собі: “Сюжет складається в мене в пам’яті, як сюжет вірша у поета. Зробивши ескіз на клаптику паперу, я починаю працювати і доти не відходжу від полотна, поки не висловлю на ньому все своїм пензлем. Ескіз олівцем на клаптику паперу — план задуманої мною картини, я беруся за роботу і, так би мовити, всією душею віддаюся їй”.

Однак “Серед хвиль” — не вірш та ще й із сюжетом. Скоріше це — музичний твір, більше того — справжня живописна симфонія. Ця картина — найщиріша, найрозкутіша і найбільш вражаюча з-поміж створених Айвазовським шести тисяч.

Через два роки, 1900-го, Айвазовського не стане. В його заповіті сказано: “Моє щире бажання, щоб будівля моєї картинної галереї в місті Феодосії з усіма картинами, статуями та іншими творами мистецтва, що є в цій галереї, становили цілковиту власність міста Феодосії, і в пам’ять про мене, Айвазовського, заповідаю (галерею) місту Феодосії, моєму рідному місту”. Картина “Серед хвиль” також перебуває в нинішній Феодосійській картинній галереї ім. Айвазовського, прикрашаючи її головний (виставковий) зал.