Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Анексія

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Анексія (від лат. annexio — приєднання) примусове приєднання, захоплення однією державою території чи частини території, що належить іншій державі, або будь-якого простору, що перебуває у спільному користуванні міжнародних співтовариств (Антарктида, відкрите море, дно Світового океану). Анексія, як правило, відбувається без згоди та бажання населення території, на яку вона поширюється. Найчастіше подібна політика використовувалась у період колоніальних та світових війн.

Анексія завжди є порушенням міжнародного права, незалежно від ступеня розвиненості анексованої території порівняно з державою, що здійснила цей акт. Статут ООН передбачає вирішення територіальних конфліктів без використання сили, гарантує територіальну недоторканність і політичну незалежність держав, дотримання принципу рівномірності та самовизначення народів. Тим самим виключається правомірність приєднання територій засобами анексії. Однак іноді можуть використовуватись замасковані форми анексії чужих територій через політичний тиск на підставі економічної чи військової допомоги, перевищене використання можливостей режиму міжнародної опіки та міжнародного мандата, нав’язування маріонеткових правителів тощо. Замаскованою формою анексії може виступати встановлення одностороннім актом протекторату над певною територією, що супроводжується фактичною окупацією, приєднанням, примусовим утриманням якогось народу в межах чужої держави. Прикладами таких дій слугують встановлення 1914 р. протекторату Великої Британії над Єгиптом або 1939 р. протекторату Німеччини над Чехією та Моравією.

Міжнародно-політичне ставлення до анексії закріплене юридично в Гельсінкському Заключному акті, де, зокрема, зафіксовано, що держави будуть «утримуватися від того, щоб перетворювати територію одна одної на об’єкт воєнної окупації або застосовувати інші прямі чи непрямі способи використання сили». Міжнародним правом допускаються територіальні зміни лише при здійсненні права націй на самовизначення або на основі договору між зацікавленими державами за умови добровільності, рівноправності та поваги до інтересів сторін.

bigmir)net TOP 100