Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Баптизм

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Баптизм (від грец. βαπτιεω — занурювати, хрестити у воді) — протестантський напрям, що виник внаслідок розвитку пуританізму. На поч. 17 ст. в Англії незалежно один від одного виникають два різновиди баптизму У 1609 р. англійські індепенденти, які переселилися в Амстердам і в 1611 р. повернулися назад, утворили громаду загальних баптистів, що поділяла погляди арміанців. Але цей різновид баптизму не став домінуючим. У 1638 р. в Англії виникла громада часткових (партикулярних) баптистів, яка поділяла кальвіністську доктрину визначеності. Баптисти найпослідовніші у проведенні в життя протестантських принципів, вимогливі щодо поглядів і поведінки своїх послідовників. Хрещення в баптизмі проводиться не над дітьми, а над дорослими. Членами церкви вважаються «заново народжені» дорослі, які свідомо прийняли водне хрещення. Єдиним джерелом віровчення для баптистів є Біблія (насамперед її Новий Заповіт). У проповідницькій діяльності баптизму превалюючими є морально-повчальні теми. Головний принцип баптизму: жити в світі, але бути не від світу, повністю віддаватися «небесному жениху» — Ісусу Христу. Надто привабливим є дотримання баптистами простих норм моралі (взаємна підтримка і допомога, відмова від алкоголю, лихослів’я та ін.). Баптизм проголошує особисте спасіння шляхом віри у «спокутну жертву Ісуса Христа» та «обрання» віруючих Богом для спасіння. Дотримуючись принципу «загального священства» і визнаючи можливість безпосереднього спілкування віруючих з Богом через молитву, баптизм заперечує духівництво як посередника між віруючими і Богом. Послідовники баптизму не визнають святих, мощей, ікон, чернецтва, церковних таїнств. Вони визнають лише т. зв. дванадесяті християнські свята. Специфічними святами баптизму є день жнив і день єдності. Обряд водного хрещення і причащання (ламання хліба) баптисти розглядають як символічні акти. Церква баптизму — це самоврядна громада «видимих святих», що не визнає залежності від світської влади. Громадами баптистів керують виборні пресвітери.

Упродовж історії віровчення баптистів змінювалося. Це, зокрема, знайшло відображення у поділі його на ряд самостійних течій — баптистів-арміан, баптистів-реформістів, баптистів вільної волі, стародавніх баптистів, баптистів шести положень та ін. Через переслідування у своїй країні баптисти вимушені були емігрувати до США. У 1639 р. індепендент Роджер Уїльямс заснував там першу громаду баптизму. «Велике пробудження» американського баптизму настало у 18 ст. З часом він став відігравати провідну роль у Всесвітньому союзі баптистів, центр якого розташований у США. Громади баптистів є майже в усіх країнах Європи. Нині у світі налічується близько 50 млн. баптистів. Баптистська організація володіє великим капіталом, має свої університети, видавництва, пресу, місіонерські товариства тощо. Перша громада баптистів в Україні виникла 1867 р. в с. Карпівка на Херсонщині. У 1884 р. утворюється Союз російських баптистів, до якого входили й українські баптисти. Православна церква, спираючись на допомогу державних органів, всіма засобами боролась проти баптизму. Баптисти не сприйняли Жовтневої революції 1917 р. Вони виступили з ідеєю «революції духу». З часом баптизм перейшов на позиції лояльності щодо радянської влади. Уже в 1927 р. Союз баптистів налічував близько 500 тис. членів. Переслідування і репресії 20-30-х pp. призвели до саморозпуску Союзу. У 1942 р. відновилася організована діяльність баптистів. У 1944—1945 pp. відбулося об’єднання євангельських християн і християн віри євангельської, утворення єдиної організації євангельських християн-баптистів. Органом ЄХБ став журнал «Братский вестник». У 1961 р. від Всесоюзної ради ЄХБ відкололася група, яка не прийняла примиренської політики керівництва церкви щодо влади і утворила Союз церков ЄХБ. Баптизм приділяє особливу увагу проповідницькій діяльності. Збори громад проходять 2—3 рази на тиждень.

Баптистська церква в Україні — добре організована християнська течія. Чисельність її членів постійно зростає. Найбільшою її спільнотою є Всеукраїнський союз об’єднань християн-баптистів. На поч. 2003 р. він мав біля 2400 громад. Президентом Союзу є Г. І. Комендант. В Україні існує також понад 190 незалежних громад ЄХБ, громади колишньої Ради церков ЄХБ, а також громади корейського баптизму. Баптисти України проводять активну місіонерську та благодійну діяльність, мають 44 духовні навчальні заклади, 2227 недільних шкіл і 13 періодичних видань.

Див. також Протестантизм, Християнство.

bigmir)net TOP 100