Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Блок

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Блок (від англ. bloc) — союз, об’єднання політичних партій, громадських організацій, груп людей, держав, які домовляються про узгодження дій для досягнення спільних цілей. Це такий спосіб здійснення спільних політичних акцій, коли, на відміну від коаліції, соціально-політичні угруповання чи держави узгоджують свої дії на засадах пріоритетності, а то й домінування когось одного з них, неоднаковості та нерівності місця й ролі, прав і можливостей учасників блоку. Домінуюча сила, що становить ядро блоку, згуртовує довкола своїх фундаментальних інтересів і концепцій соціально-економічного й політичного розвитку солідарні з нею сили для спільного досягнення переваг над іншими політичними силами в існуючій суспільно-політичній системі, в ситуації, що склалася. Міждержавні блоки утворюють для спільного розв’язання проблем міжнародного характеру — гарантування колективної безпеки, протистояння спільному суперникові, запобігання агресії, здійснення господарських, енергетичних, екологічних, гуманітарних та інших проектів. Участь у блоках пов’язана з делегуванням частки суверенітету міждержавним, блоковим структурам, оскільки передбачає дотримання кожним членом блоку певних зобов’язань, підпорядкування вимогам угоди.

Фракції у законодавчому органі (парламенті) можуть блокуватися для вотування або відхилення якогось державного закону чи кандидатури на відповідальну, ключову посаду, для формування коаліційного уряду тощо. З метою домогтися обрання до органів державної влади спільних представників певних політичних сил, груп, верств населення утворюють виборчі блоки.

Законом «Про вибори народних депутатів України» передбачається можливість утворення виборчих блоків партій, які висувають кандидатів у депутати єдиним списком для участі у виборах по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу. Виборчі блоки партій можуть утворюватися політичними партіями, які зареєстровані Міністерством юстиції України. Виборчі блоки партій, списки яких зареєстровано по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу, мають право за рахунок коштів, які виділяються з Державного бюджету України на проведення виборчої кампанії, на розміщення своєї виборчої програми в загальнодержавних періодичних друкованих виданнях.

bigmir)net TOP 100