Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Військовий переворот

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Військовий переворот — різновид політичного перевороту, що має вигляд озброєного виступу певних груп військовослужбовців проти політичної влади, уряду. Розрізняють такі типи виступу армії з метою завоювання політичної влади: бунт — стихійний, неорганізований виступ групи військовослужбовців; заколот — виступ головним чином офіцерських груп для встановлення військової диктатури. Військовий переворот — один з найважливіших засобів завоювання влади армією або певною її частиною. Військовий переворот може бути єдиним засобом здійснення революції, котрий можливий у будь-який час, без урахування наявності революційної ситуації, без опори на населення.

Скинення цивільної влади військовими може здійснюватись з різними намірами: встановлення влади військової хунти; викоренення корумпованої влади цивільних; проти безладдя, хаосу, що панує в країні й з яким не може впоратися цивільна влада; як реалізація егоїстичних інтересів окремих військових осіб. Характер використання військової сили може бути різним, що дозволяє говорити про відмінні моделі військових переворотів: військова сила використовується лише для залякування чи для невеликих каральних операцій, а до влади приходять цивільні особи; влада переходить від суб’єкта до суб’єкта у формі відкритої збройної боротьби, але правлячим суб’єктом стають цивільні; військові здійснюють переворот першим чи другим способом і самі стають до влади. За сферою реалізації та об’єктом претензій військовий переворот завжди є державним переворотом, оскільки в його процесі здійснюється незаконна зміна суб’єктів державної влади з використанням збройних сил. Оскільки армія є головним інструментом військового перевороту, при подальшій організації суспільного життя особливі інтереси військових беруться до уваги в першу чергу. Часом бувають випадки, коли військові здійснюють державний переворот виключно для задоволення своїх корпоративних інтересів.

Влада військових, як правило, не буває довготривалою, якими б намірами вони не керувались, оскільки основними в суспільстві є завжди проблеми мирного характеру.

Див. також Армія, Збройні сили, Політичний переворот.

bigmir)net TOP 100