Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Декларація

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Декларація (від лат. declaratio — заява, проголошення) — офіційна заява від імені уряду або партії, урочисте проголошення основних принципів зовнішньої або внутрішньої політики держави, програмних положень політичних партій, а також документ, у якому вони викладені; у міжнародних відносинах — документ, що фіксує принципи міждержавних відносин, закріплює основні положення діяльності в конкретній галузі міжнародних зносин.

Найвагомішими з-поміж декларацій, які стосуються політики окремих держав, є декларації, що проголошують самостійність, повноту і неподільність влади в межах їх територій та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах (наприклад, Декларація незалежності США, Декларація про державний суверенітет України). У міжнародній політиці декларації визначають певні політичні принципи. Термін «декларація» часто застосовується для визначення резолюцій ГА ООН з важливих питань, надання їм певної урочистості (наприклад, Декларація про принципи міжнародного права, Загальна декларація прав людини, Декларація про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Декларація про принципи міжнародного права та ін.).

Декларації, як правило, не тільки проголошують певні принципи, а й передують практичному здійсненню відповідної політики і стають основою відповідних міжнародних договорів, втілення у життя певних засобів розв’язання важливих соціальних і політичних проблем.

Див. також Декларація прав національностей України, Декларація про державний суверенітет України, Загальна декларація прав людини 1948 р.

bigmir)net TOP 100