Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Депутатський запит

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Депутатський запит — право депутата в органі законодавчої влади або у представницькому органі місцевого самоврядування. Відповідно до Конституції України, законів України про статус народного депутата України та статус депутатів місцевих рад право депутатського запиту мають народні депутати України і депутати місцевих рад.

Депутатський запит народного депутата України — це за своєю суттю вимога депутата, яка висувається на сесії Верховної Ради України до підконтрольних і підзвітних їй органів та посадових осіб дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їхньої компетенції. Відповідно до Конституції України (ст. 86) народний депутат України має право на сесії Верховної Ради України звернутися із запитом до органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України, до інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до керівників підприємств, установ, організацій, розташованих на території України незалежно від їх підпорядкування й форм власності.

Депутатський запит вноситься, як правило, щодо фактів порушень або невиконання Конституції України, законів України, постанов та інших актів, прийнятих органами державної влади України, а також з питань, що мають загальнодержавний характер, та з інших питань депутської діяльності відповідно до Закону про регламент Верховної Ради України. Депутатський запит вноситься у письмовій формі Голові Верховної Ради України. Текст запиту негайно надсилається Секретаріатом Верховної Ради України органу або посадовій особі, до яких він звернений. Керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування підприємств, установ і організацій зобов’язані повідомити народного депутата України про результати розгляду його запиту. Відповідь на депутатський запит надсилається Голові Верховної Ради та депутату, який його вніс. Відповідь на запит, якщо на цьому наполягає депутат, оголошується головуючим на засіданні Верховної Ради. Депутат має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит. У цьому разі може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/5 частини депутатів. При обговоренні відповіді на запит на засіданні повинні бути присутні посадові особи, до яких звернуто запит. За результатами розгляду депутатського запиту Верховна Рада приймає постанову. Депутатський запит, відповідь на нього, постанова Верховної Ради, прийнята за результатами розгляду запиту, повинні бути роздані всім депутатам і опубліковані у «Відомостях Верховної Ради України» та в газеті «Голос України».

Див. також Депутат.