Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Державна мова

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Державна мова — мова, що задовольняє потреби суспільства в офіційному спілкуванні й виступає одним із символів державного і національно-культурного суверенітету. У поліетнічних державах статусу державної може набувати одна чи кілька мов (наприклад, в Люксембурзі — французька і німецька, у Фінляндії — фінська і шведська, у Швейцарії — німецька, французька, італійська). Досить часто, особливо в країнах Африки, державна мова — це мова колишніх метрополій (наприклад, в Анголі — португальська, Конго — французька, Нігерії — англійська). Але в більшості держав державна мова — одна.

В Україні статус державної мови має українська мова, яка є рідною для більшості населення республіки. Статус української мови як державної був закріплений «Законом про мови в Українській РСР», прийнятим Верховною Радою 28 жовтня 1988 р. Цей перший в історії України юридичний акт, спрямований на регулювання мовних відносин, втілює мовну політику, для якої характерне гармонійне поєднання мовних прав усіх громадян республіки з пріоритетним розвитком української мови, що набула статусу державної. Визнання української мови державною відбиває високий рівень її структурного і функціонального розвитку, а також завойовану республікою можливість вести власну національну й мовну політику. За законом українська мова є мовою роботи, діловодства і документації державних, партійних і громадських органів, підприємств, установ і організацій, з’їздів, конференцій та інших форумів, технічної і проектної документації, а також усіх особових офіційних документів громадян республіки, вона є мовою судочинства, прокурорського нагляду, нотаріального діловодства, однією з мов міжнародних угод. Проголошуючи право громадян України на вільний вибір мови навчання дітей, держава забезпечує можливість широкого вивчення державної мови у дошкільних установах та загальноосвітніх школах, середніх спеціальних і вищих навчальних закладах. Це зумовлює орієнтацію системи освіти переважно на українську мову навчання. Державність української мови передбачає її переважне використання у сфері науки, культури, вона є мовою офіційних засобів інформації.

Правовий статус української мови як державної мови закріплений у Конституції України (ст. 10). Тут же говориться, що держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя і на всій території України. Разом з тим в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Крім того, держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.