Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Державний прапор

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Державний прапор — один з офіційних символів держави, який уособлює її суверенітет; полотнище одного або кількох кольорів, як правило, з певним зображенням, що відтворює одну або кілька ідей політичного характеру. Історично появі прапорів (ще з античних часів) передувала еволюція особливих засобів сигналізації на полі бою. Здебільшого це були прикріплені до жердини, списа, держака і помітні з різних частин поля бою шматки шкіри, кольорове пір’я, пізніше — різнобарвна тканина. Мета таких відміток — точно і надійно вказати дислокацію війська, можливе місце битви або присутності вождя чи передати іншу необхідну інформацію. В українській мові є етимологічне підтвердження первісної ролі прапора. Так, один із синонімів «прапора» — слово «стяг», яке збереглося незмінним упродовж століть ще з часів Київської Русі; воно похідне від дієслова «стягуватися», тобто збиратися у певному місці. Поставити стяг означало зібрати військо в конкретному місці, готуватися до бою чи дати княжій дружині сигнал про таку підготовку. «...Трубы трубять въ Новіграді — стоять стязи въ Путивлі», — так описано в «Слові о полку Ігоревім» підготовку руських дружин до походу на половців.

Український термін «прапор» охоплює всі смислові відтінки цього слова (майовець, значок тощо). Допоміжна історична дисципліна, предметом якої є вивчення прапорів (їх походження, створення, використання), називається прапорознавством (вексилологією). Конституція України визначає Державний Прапор України як «стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів» (ч. 2 ст. 20).

Законодавством передбачено обов’язкове підняття Державного Прапору України: на будинках, де відбуваються сесії Верховної Ради України, сесії обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад (на весь період сесії); на будинках Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, місцевих державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, селищних та сільських рад; на будинках міністерств, державних комітетів і відомств, інших державних і громадських органів України, підприємств та організацій, а також на житлових будинках у дні державних свят; на будинках і засобах пересування дипломатичних представництв та консульських установ України; на морських суднах, суднах внутрішнього плавання та інших засобах пересування, де як офіційні особи перебувають Президент України, Голова ВР України, Прем’єр-міністр України, а також дипломатичні представники та консули України (за згодою зазначених осіб); як кормового прапора на суднах, зареєстрованих у порядку, встановленому законодавством України; в інших, передбачених законом випадках. Публічний глум над Державним Прапором України карається за законом (ст. 1872 Кримінального кодексу України).