Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Закон

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Закон — нормативно-правовий акт, що приймається з ключових питань суспільного, державного життя і має вищу юридичну силу. Закон, як правило, приймається вищим представницьким органом державної влади (парламентом) або шляхом референдуму. А тому закон є виявом державного суверенітету.

Як самостійне джерело права закон виник ще в стародавні часи і прийшов на зміну правовому звичаю. Існує дві тенденції розвитку закону: європейська і східна. У межах кожної з них є свої різновиди верховенства закону. Якщо в Європі з давніх часів утвердилася світська концепція закону, то на Сході (до появи там європейців) поняття закону або було відсутнім (звичаєве право, індуїзм), або мало інший зміст (іслам).

В Україні за чинною Конституцією закони приймаються Верховною Радою України або шляхом референдуму. Конституція при цьому містить перелік питань, які можуть вирішуватися виключно законами України. Ними, зокрема, визначаються: права, свободи і основні обов’язки громадянина; статус мов; правовий режим власності та використання природних ресурсів; засади зовнішніх зносин; територіальний устрій; основи організації і діяльності органів виконавчої і судової влади та органів місцевого самоврядування; основи національної безпеки та правовий режим державних кордонів тощо (ст. 92 Конституції України).

Регламентом Верховної Ради України передбачена спеціальна парламентська процедура проходження законопроектів, що має ряд стадій: законодавча ініціатива, обговорення проекту, його прийняття і введення в дію. Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України, Кабінетові Міністрів України і Національному банку України.

Закони приймаються простою більшістю голосів конституційного складу Верховної Ради України. З цього правила є винятки. Кваліфікованою більшістю, зокрема, приймаються закони, якими вносяться зміни і доповнення до Конституції України.

Закони підписуються Президентом України. Вони набувають чинності після десяти днів з моменту їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено законом, але не раніше дня опублікування.

bigmir)net TOP 100