Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Імпічмент

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Імпічмент (від англ. impeachment — звинувачення) — особливий порядок і встановлена законом процедура притягнення до відповідальності за грубі порушення закону вищих посадових осіб до завершення терміну одержаних ними внаслідок виборів повноважень. Процедуру імпічменту, згідно з якою одна з палат парламенту (частіше Нижня) формує звинувачення і порушує справу, а друга (Верхня) або приймає остаточне рішення, або ж передає справу на розгляд судових органів, мають більшість демократичних країн світу.

Витоки імпічменту як конституційної процедури звинувачення вищих державних осіб слід шукати в англійському конституційному праві. Особливістю процедури імпічменту за англійським зразком є те, що весь процес притягнення урядовця до відповідальності відбувається в межах парламенту: Нижня палата порушує справу, а Верхня приймає остаточне рішення щодо подальшої долі урядовця. Останній раз цю процедуру було використано ще на поч. 19 ст. Дещо відрізняється процедура імпічменту у США. За Конституцією США Нижня палата (Сенат) виступає у ролі слідчого і обвинувача. Поширена практика парламентського розслідування. Від імені Конгресу діють спеціально утворені та постійні комітети. Але вони займаються лише збором інформації та фактів, які потім передаються на розгляд до палати, що ініціювала необхідність створення слідчого органу. Верхня палата Конгресу (Палата представників) виступає у ролі суддів. Однак на цьому наслідки імпічменту та відповідні дії державних органів не закінчуються. Якщо в діях посадової особи наявний склад злочину, то справа далі передається до Конституційного Суду. Американська модель проголошення імпічменту запозичена такими державами, як Бельгія, Ісландія, Нідерланди, ФРН, Італія, Австрія та країнами Пн. і Центр. Америки. Заслуговує на увагу також процедура імпічменту у Франції, політичний устрій якої розглядається як взірець президентсько-парламентського правління. Згідно зі ст. 63 конституції Франції у випадках притягнення до відповідальності президента або ж членів уряду, звинувачення пред’являються обома палатами парламенту, що мають винести ідентичні рішення. Сама ж справа розглядається спеціально створеним для вирішення подібних питань Вищим Судом. Французька модель імпічменту також прийнята в деяких країнах (Греція, Данія, Фінляндія та ін.).

Конституція України також передбачає процедуру імпічменту Президента України в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.

Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України.

За наявності підстав Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.

Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менш як трьома чвертями від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України і отримання його висновку щодо додержання конституційності процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент та отримання висновку Верховного Суду України про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.

Див. також Глава держави, Парламентське розслідування, Президент, Президент України.