Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Інженерія виборча

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Інженерія виборча — різновид політичного маркетингу, під яким розуміють комплекс правових, адміністративних, політичних та інших заходів, що регулюють політичні відносини в частині вибору норм представництва та процедур формування законодавчих, виконавчих та судових органів влади.

Під інженерією виборчою розуміють пристосування виборчих процедур до реалізації інтересів правлячих та політичних еліт щодо завоювання і збереження влади на національному, регіональному та місцевому рівнях. Основним предметом уваги інженерії виборчої є виборчі системи, що аналізуються, виходячи з таких їх характеристик: число голосів на одного виборця, спосіб комплектації виборців в округи, кількість депутатів, що обирається від кожного округу тощо. Основними видами інженерії виборчої, якими користується політична та правляча еліта, є: зміна виборчих систем і процедур залежно від політичної ситуації; стимуляція переміщення виборців з одного округу до іншого; маніпуляція кордонами виборчих округів, відповідна «нарізування» меж округів та дільниць по проведенню виборів; маніпуляція часом проведення виборів.

У будь-якому із згаданих випадків інженерія виборча є цілком легальним способом нав’язування правлячими колами своїх правил гри на виборах, які змушена приймати політична опозиція. При розумному використанні цих засобів представниками правлячої еліти вони можуть дати істотну перевагу тим, хто перебуває при владі.

Див. також Маркетинг політичний.

bigmir)net TOP 100