Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Історія політична

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Історія політична — невід’ємна складова загальної історії, що вивчає політичні погляди і відповідні їм державні та політичні структури, всю політичну надбудову суспільства як у національних межах, так і у світовому масштабі у процесі їхнього поступального розвитку. Історія майже повністю перебуває в зоні особливої уваги дослідників політичної сфери суспільства, оскільки вивчає реальні історичні процеси й різні точки зору на них. Вона надзвичайно важлива для політології, насамперед для вивчення політичних подій минулого, аналізу генезису сучасної політики, її зумовленості подіями і процесами минулого. Історія сприяє використанню генетичних і функціонально-генетичних пояснень при дослідженні політичних подій і явищ, що є дуже суттєвим для політології.

Головними проблемами предметного поля історії політичної є процеси розвитку і функціонування різних політичних сил, пов’язаних з владою і державою, доля й окремі питання яких розв’язуються у ході реформ, революцій, воєн. Предмет історії політичної становлять конкретно-історичні прояви закономірностей розвитку і функціонування всієї політичної надбудови суспільства. Як наукова дисципліна історія політична особливу увагу надає дослідженню політичних систем та їх структурних компонентів (політичних режимів, партій, громадсько-політичних організацій). Йдеться про суб’єктивні чинники політичного розвитку суспільства, які мають волю, свідомість і здатність впливати на конкретну ситуацію. Залежно від інтересів і рівня свідомості людей у суспільстві формуються державні органи, політичні партії, громадські рухи та інші інституції. В історії політичній людства все більшу роль відіграють різноманітні міжнародні структури, такі, наприклад, як ООН, військово-політичні блоки, профспілкові і міжпартійні об’єднання. Зрештою, саме політичні структури відображають особисті, класові, національні й загальнолюдські інтереси. Політичні структури, з одного боку, відносно самостійні і мають свою історію, а з іншого боку — відіграють важливу роль в усіх політичних подіях. Обидва аспекти взаємопов’язані і потребують комплексного вивчення.

Наукові пошуки історії політичної мають непересічне значення для підвищення обгрунтованості висновків політичних теорій, прогнозів, рекомендацій, для утвердження тенденцій до поєднання традицій й суспільно-політичних новацій, для зростання політичної культури всього населення.

bigmir)net TOP 100