Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Каста

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Каста (португ. casta — рід, порода, походження, покоління, від лат. castus — чистий) — 1) Замкнена ендогамна група людей, пов’язаних виконанням певної соціальної функції, походженням чи традиційною успадкованою професією. Касти існували в різних формах у багатьох давніх і середньовічних державах. Найбільшого розвитку кастовість як важливий елемент індуїзму в зумовленій ним системі стратифікації суспільства набула в Індії. Вона утворюється на основі ієрархічного принципу, що передбачає відмінності у правовому становищі груп людей, зокрема поділ їх на «нижчі» та «вищі» касти.

Розвиток кастової системи на ранніх стадіях становлення суспільства був викликаний необхідністю у нормативних настановах щодо господарської діяльності та збирання податків. Запровадження цієї системи стало можливим за наявності могутнього духівництва, яке підтримувало звід ритуальних правил, що підкріплювалися надалі їх поєднанням зі світськими нормами.

До основних характеристик кастової системи належать: наявність правил групової виключності (обмеження чи заборона шлюбів, соціальних і фізичних контактів за межами кастових кордонів); ритуальне регулювання трудової зайнятості та методів її забезпечення, низький рівень мобільності робочої сили й звуження можливостей використання нових технологій; застосування світських і духовних санкцій через посередництво каральних повноважень влади представників кастової верхівки, громадської думки та індуїстської теодицеї (релігійно-філософське вчення); різноманітність законів і ритуальних стереотипів у межах кожної касти, негативне ставлення до універсальної (загальної) законодавчої системи. Становище особи всередині касти розглядається як нагорода за дотримання кастових правил або покарання за їх ігнорування.

Конституція Індії 1950 р. проголосила рівноправність каст. Проте в суспільному житті цієї країни залишки кастових відносин зберігаються досі. 2) Переносно — замкнута привілейована суспільна група з обмеженим або й закритим доступом іззовні, пов’язаним з прагненням захисту станових, групових, вузькопрофесійних інтересів чи привілеїв у політичному і суспільному житті.

bigmir)net TOP 100