Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Коаліція

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Коаліція (лат. coalitio — союз) — 1) Загальна назва союзу чи об’єднання, створеного для досягнення спільної мети. Сучасному термінологічному словосполученню «свобода об’єднань» у першій пол. 20 ст. відповідало словосполучення «свобода коаліцій» (найчастіше стосувалося права на об’єднання у профспілки).

2) Об’єднання політичних партій з метою створення т. зв. коаліційного уряду з представників цих партій. Такі коаліції існують доти, доки спільні інтереси партій переважають над вузькоегоїстичними інтересами найвпливовіших сил конкретної урядової коаліції. В деяких державах процедура створення урядової коаліції юридично виписана в конституції, інших законодавчих актах. В соціалістичних країнах практика створення коаліційних урядів потрактовувалася як «вид класового співробітництва», а в разі утворення уряду коаліції спільними зусиллями буржуазних і робітничих партій останні таврувалися тоталітарною соціалістичною ідеологією як «соціал-угодовські».

3) В міжнародному праві — союз держав для спільних дій на міжнародній арені. Серед найвідоміших коаліцій минулого — коаліції держав проти Наполеона І, антинімецький блок держав у Першій світовій війні (Антанта), антигітлерівська коаліція під час Другої світової війни.

bigmir)net TOP 100