Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Конституційний Суд України

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Конституційний Суд України — єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції і законів України.

Повноваження, порядок організації й діяльності Конституційного Суду України визначаються Конституцією України та законами України. Відповідно до Конституції Конституційний Суд України складається з 18 суддів. Президент України, Верховна Рада України та з’їзд суддів України призначають на 9 років по 6 суддів Конституційного Суду України. Суддею Конституційного Суду України може бути громадянин України, який на день призначення досяг віку 40 років, має вищу юридичну освіту і стаж роботи за фахом не менше 10 років, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом останніх 20 років. Голова Конституційного Суду України обирається на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України зі складу його суддів шляхом таємного голосування на один трирічний строк.

Судді Конституційного Суду України незалежні і недоторканні. Вплив на них у будь-який спосіб забороняється. Судді Конституційного Суду України не можуть бути затримані чи заарештовані без згоди Верховної Ради України до винесення обвинувального вироку загальним судом. Судді Конституційного Суду України не належать до політичних партій та профспілок, не беруть участь у будь-якій політичній діяльності, не мають представницького мандата, не займають будь-які інші оплачувані посади, не виконують іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої.

До повноважень Конституційного Суду України належать: а) офіційне тлумачення Конституції і законів України; б) вирішення питань про відповідність Конституції: законів та інших правових актів Верховної Ради України; нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; актів Президента України; актів Кабінету Міністрів України. Рішення Конституційного Суду України з цих питань є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не підлягають оскарженню.

Конституційний Суд України за зверненням Президента України або Кабінету Міністрів України дає висновки про відповідність Конституції України міжнародних договорів України, що вносяться для ратифікації.

За поданням Верховної Ради України Конституційний Суд України дає висновок про додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України в порядку імпічменту.

Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю або в певній частині, якщо вони не відповідають Конституції України, або була порушена визначена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання чинності.

Закони чи інші правові акти або їх окремі положення, які визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їхню неконституційність.

Матеріальна, моральна шкода, завдана фізичним та юридичним особам неконституційними актами і діями, відшкодовується державою в порядку, встановленому законом (ст. 152 Конституції України).

Див. також Конституція України 1996, Судова влада.