Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Життя бджолиної сім'ї

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Активність життєдіяльності бджолиної сім'ї цілком залежить від умов клімату і медозбору. В тропіках вона має можливість збирати корм і відтворювати потомство цілий рік. У зонах зимового похолодання життєві процеси змінюються відповідно до пори року.

Наприкінці літа, коли відцвітають медоноси, активність льоту спадає, функціональна діяльність звужується. При температурі зовнішнього повітря нижче 8—10 °С бджоли з гнізда вже не вилітають. У вересні — жовтні матка припиняє відкладання яєць і розпочинає його на початку весни. Коли припиняється льотно-збиральна робота і виховання розплоду, сім'я переходить від активного стану до зимового спокою.

Зимовий період характеризується послабленням споживання корму, обміну речовин у бджіл, уповільненням дихання. Вони малорухливі, але не впадають у сплячку. Ущільнена їх маса створює своєрідне середовище, що дуже відрізняється від того, у якому вони перебувають протягом літнього періоду. Це — бджолиний клуб, зовнішні контури якого нагадують форму еліпса. Верхнім краєм він розміщений на медовій частині стільників, звідки бджоли беруть необхідну кількість корму. Попередньо вони його розпечатують, розгризаючи воскові кришечки. Вбираючи вологу з повітря вулика, мед забезпечує сім'ю не тільки поживними речовинами, а й водою. Якщо в зимівнику сухо (відносна вологість повітря нижча 70 %), бджоли відчувають спрагу і непокояться.

Бджолиний клуб добре утримує всередині тепле повітря, яке збагачується у кілька разів вуглекислим газом. Зміна газового режиму уповільнює окислювальні процеси в організмі. Завдяки цьому зменшуються витрати кормових запасів, зберігається енергія і покращується функціональна діяльність органів і систем. В середині клуба бджоли активніші. Біля матки вони утворюють тепло, підтримуючи температуру в межах 14—27 °С. Бджоли міняються місцями у зв'язку з неоднаковим функціональним навантаженням. Окремі з них періодично виділяють молочко для годівлі матки.

Клуб поступово рухається вздовж вуличок і впоперек стільників по запасах корму. Якщо гніздо виявляється розділеним порожнім стільником, бджоли не можуть перейти через нього до меду і гинуть з голоду. Тому на зиму залишають у вуликах лише такі стільники, в яких міститься не менше 2 кг меду.

Взимку бджоли не спорожняються від неперетравлених решток. Товста кишка пристосована нагромаджувати їх до 45 мг, що становить половину маси тіла бджоли. Цьому сприяє діяльність ректальних залоз, що виділяють фермент каталазу. Чим вища їх активність, тим краще проходить зимівля. Вони утворюють щільний клуб, де більше концентрується вуглекислого газу, споживають найменше корму на одиницю маси сім'ї, сильніше обробляють каталазою залишки у товстій кишці. Зареєстровані випадки благополучної зимівлі бджіл без вильотів до 208 днів.

Чим глибший спокій, тим менше зношується організм і більш житєздатною залишається сім'я на весну. Цьому сприяє відсутність дії на бджіл різних подразників (стуки, різкі запахи, шкідники), великих перепадів температури, відхилення від норми вологості повітря (сухо або надмірна вологість), зайвого надходження у товсту кишку неперетравлених решток недоброякісного корму або напруження організму в слабких сім'ях. Нормально перезимовують лише сім'ї з матками, оскільки без них настає загибель від постійного неспокою.

Перший обліт весною, наприклад, в лісостеповій зоні України, бджоли здійснюють наприкінці березня в сонячну погоду, коли іемпература повітря 9—10 °С і більше. Вони спорожняють товсту кишку від фекалій, а в наступні дні починають збирати корм. Для весняного розвитку сім'ї важливе значення має свіжий пилок і нектар, розміщення вуликів у затишних місцях, утеплення гнізд. Протягом першого місяця після зимівлі сім'я не зростає, а навіть дещо зменшується (приблизно на 1/10). Але в ній відбувається інтенсивне поновлення складу робочих особин: старі бджоли відмирають, а молоді виводяться.

bigmir)net TOP 100