Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Медоносна база бджіл

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Медоносні рослини — єдине природне джерело корму для бджіл. Серед багатої флори України понад 200 видів рослин дають бджолам нектар і пилок. До них належать дикорослі рослини, сільськогосподарські і лісові культури. З рослин бджоли збирають нектар, падь, медяну росу, квітковий пилок, а також прополіс, який вони використовують для будівельних робіт та як дезинфікуючий матеріал.

Кількість і якість виділеного нектару залежить від виду рослин, їх природних особливостей та умов вирощування. Концентрація цукру в нектарі змінюється від 5 до 70%, а найчастіше перебуває в межах 40—50 %. Концентрація нектару — величина не стала.

Цінність рослин для бджільництва визначається медопродуктивністю — кількістю нектару (в перерахунку на мед), виділеного квітками на площі 1 га за весь період цвітіння.

За строками цвітіння, характером медозбору, місцем поширення та господарським значенням медоноси ділять на певні групи. Так, за періодом цвітіння розрізняють ранньовесняні, весняні, літні та осінні рослини. Ранньовесняні медоноси не дають товарного меду, проте стимулюють розвиток сімей, забезпечують кормом бджіл і розплід. Весняні медоноси дають товарний мед високої якості, сприяють нагромадженню кормових запасів і нарощуванню сили сімей до настання головного взятку. Медоноси, що цвітуть влітку, створюють головний взяток для бджіл, з якого формується запас меду в гнізді. Осінній медозбір у більшості випадків буває підтримуючим, а в сприятливі роки може давати товарний мед. Надходження у вулик свіжого меду і пилку стимулює осіннє нарощування молодих бджіл на зиму. У різних грунтово-кліматичних зонах України рослини одного й того ж виду залежно від умов впливу на строки їх цвітіння можуть належати до різних груп.

За характером медозбору розрізняють рослини, що дають окремо пилок і нектар, а також нектар і пилок разом. Пилконосами є ліщина, вільха, береза, сосна, подорожник, мак, які мають непривабливі квітки і бджоли їх відвідують лише для збирання пилку. Нектароносів зовсім мало — це жіночі рослини верби. Більшість комахозапилюваних рослин є пилконосними і нектароносними.