Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Ефіроолійні і лікарські медоноси

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

М'ята перцева, холодна (Mentha piperita L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини губоцвітих, розвиває горизонтальні підземні білуваті кореневища, з яких щороку виростає по декілька стебел заввишки 80 см. Квітки світло-рожеві, дрібні, зібрані в густе переривчасте колосоподібне суцвіття. Вони виділяють нектар нектарними залозами, які захищені кільцем волосків. Квіткова трубочка коротка, бджоли дуже легко беруть нектар.

Цвіте м'ята перцева в перший рік з липня до вересня, 32—35 днів, а на другий рік вегетації — з середини липня до кінця серпня, 40—42 дні.

Медопродуктивність у перший рік життя в умовах Полтавської області змінюється від 320 до 420 кг/га посіву. Мед, одержаний з м'яти, запашний, янтарного кольору, приємний на смак.

Шавлія мускатна (Salvia sclarea L.) — дворічна трав'яниста ефіроолійна рослина з родини губоцвітих. Квітки зібрані у переривчасті китиці, по 4—6 у кільці. Чашечка дзвоникоподібна, віночок двогубий, блакитно-рожевий. Цвіте в Криму в травні — червні, в Полтавській області — в червні — липні, 45—55 днів. Квітки інтенсивно виділяють багато нектару. Медопродуктивність близько 500 кг/га посіву. Нектар світлий з приємним специфічним запахом. Бджоли охоче відвідують квітки, збираючи нектар з ранку й до вечора. У Криму з шавлії мускатної одержують товарну продукцію меду. В погожі дні сім'я бджіл приносить у вулик 3—4 кг меду і більше.

Шавлія лікарська (Salvia officinalis L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини губоцвітих. Кільця квіток зібрані у переривчасті китиці. Віночок двогубий, фіолетово-синій, зрідка білий. В Полтавській області цвіте з кінця травня до липня, 30—35 днів. Бджоли охоче відвідують посіви шавлії протягом усього дня, але найактивніше від 9-ї (44 бджоли) до 15-ї години (66 бджіл на 10 м2). Найкращими умовами для виділення нектару квітками шавлії є температура повітря 25 °С і грунту 16—18 °С при відносній вологості 62—65 %. Нектар світлий, із зеленуватим відтінком, ароматний із своєрідним приємним смаком. Культивують як ефіроолійну і лікарську рослину в Полтавській і Кримській областях.

Лаванда колоскова, лікарська, справжня (Lavandula spicata L.) — багаторічна ефіроолійна напівкущова рослина з родини губоцвітих, висотою до 60 см. Квітки невеликі, двостатеві, голубувато-фіолетові або сині, зібрані в колосоподібні суцвіття на кінцях однорічних пагонів. Цвіте в червні — серпні. Повне цвітіння починається на 3—4-й рік життя. Масове цвітіння припадає на червень — липень. У цей період вона інтенсивно виділяє нектар і прибавлює багато бджіл.

Гісоп лікарський (Hyssopus officinalis L.) — напівкущова лікарська ефіроолійна медоносна і декоративна рослина з родини губоцвітих. Квітки темно-голубі, двогубі сидять у пазухах листків. Суцвіття — колосоподібна китиця. Нектарник — у формі диска. Зацвітає в кінці червня і цвіте до вересня, 35—40 днів. Один з кращих медоносів. Бджоли з нього збирають нектар і пилок. Нектаропродуктивність у перший рік життя — до 70 кг/га посіву, в наступні роки збільшується до 160 кг.

Чебрець звичайний, боровий (Thymus serpyllum L.) — багаторічна невелика напівкущова рослина, заввишки 15—35 см з родини губоцвітих. Квітки неправильної форми, двостатеві, зібрані в головчасті суцвіття на кінцях пагонів. Чашечки дзвоникоподібні, віночок двогубий, рожевий, іноді білий або фіолетово-червоний. Цвіте з кінця травня до серпня. Медопродуктивність — 175 кг/га посіву. Бджоли охоче відвідують квітки протягом усього дня, але найбільш інтенсивно з 10-ї до 16-ї години.

Собача кропива п'ятилопатева (Leonurus guinguelobatus Gilib.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини грубоцвітих. Квітки двогубі, сидячі в густих кільцях, приквітки шилоподібні. Віночок блідо-рожевий, зовні волохатий. Цвіте з червня по вересень, 45—50 днів. Бджоли дуже добре відвідують квітки, особливо інтенсивно зранку та надвечір. Медопродуктивність понад 325 кг/га площі. Це невибаглива до грунту, посухостійка рослина, тому рекомендується для сівби на непридатних землях (схилах, горбах) поблизу пасік.

Меліса лікарська, лимонна м'ята (Melissa offcinalis L.) — багаторічна трав'яниста ефіроолійна лікарська і медоносна рослина з родини губоцвітих. Квітки по 3—4 зібрані в пазушних мутовках або верхівкових колосоподібних суцвіттях. Віночок спадаючий, білий, жовтий або рожевий з червоними плямами. Цвіте із середини червня по середину серпня, 45—50 днів. Квітки виділяють багато ароматного нектару. Цінна медоносна рослина другої половини літа. Медопродуктивність понад 150 кг/га посіву.

Валеріана лікарська (Valeriana officinalis L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини валеріанових. Квітки неправильної форми, білі або біло-рожеві, зібрані у щитовидне суцвіття. Вони дрібні, двостатеві, містять три тичинки і жовті пиляки. У перший рік життя рослина формує розетку прикореневих листків. На другий рік цвіте в червні — липні. Квітки мають приємний специфічний запах, їх інтенсивно відвідують бджоли. Одна квітка виділяє в середньому 0,1198 мг цукру. Медопродуктивність суцільного посіву валеріани на другий рік життя становить 247, на третій — 310 кг/га.

Алтея лікарська (Althaea officinalis L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини мальвових, з коротким товстим кореневищем і досить товстим корінням коричнево-жовтого кольору.

У перший рік утворює розетку листків, а окремі рослини можуть викидати стебла з бутонами або квітками. В наступному році відростання починається в кінці квітня — на початку травня. З кореневища відходить одне або декілька прямих стебел сірувато-зеленого кольору, густо вкритих волосками, заввишки до 150 см і більше. В пазухах листків розміщені короткі китиці блідо-рожевих квіток, які складаються з п'ятипелюсткового віночка. Тичинок, що зрослися в трубочку, багато. Цвіте алтея лікарська на другий рік життя з початку липня до кінця серпня, а в перший рік — на місяць пізніше. Медопродуктивність залежить від віку рослин: у перший рік — до 15, а на другий — близько 400 кг/га. Росте на вогких луках, берегах річок, по чагарниках, на солончакуватих місцях.

Синюха голуба (Polemonium coeruleum L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини синюхових. Стебло прямостояче, заввишки 40—120 см. Квітки двостатеві, голубі, синьо-лілові, рідше білі. Цвіте на другий рік життя з травня до липня, 30—35 днів. Синюха — добрий медонос. Квітки її охоче відвідують бджоли і беруть нектар та пилок. Медопродуктивність становить 220 кг/га.

В дикому стані синюха росте на вогких луках, на болотах і лісових галявинах, по чагарниках Полісся, Лісостепу та північно-східного Степу України.