Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Трав'янисті медоноси

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Іван-чай, хаменерій вузьколистий (Chamenerium angustifolium Scop) — багаторічна трав'яниста рослина з родини онагрових, заввишки 150 см. Квітки пурпурно-червоні, рідше блідо-рожеві, неправильної форми, зібрані в довгу китицю. Рослина коренепаросткова, з товстим повзучим кореневищем. Росте у світлих лісах, особливо на зрубах, узліссях, між кущами. Поширена в північній частині України, але найбільші зарості в Карпатах, де цвіте з другої половини липня до кінця серпня. Бджоли добре відвідують квітки і беруть з них нектар та пилок. Найінтенсивніше вони працюють від 9-ї до 15-ї години. Медопродуктивність 110 кг/га суцільних заростей, а в тайзі до 500 кг/га. Нектар виділяється м'ясистим кільцем, розміщеним навколо стовпчика квітки, який захищає від дощу і легкодоступний для бджіл.

Герань, журавець (Geranium L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини геранієвих, заввишки 20—80 см. Найбільш поширена на Україні за нектаропродуктивністю герань лучна, потім криваво-червона, лісова і кримська. Медопродуктивність герані лучної 35—85 кг/га. Її квітки охоче відвідують бджоли.

Медунка лікарська (Pulmonaria officinalis L.) — росте по всій території України, особливо в західній частині у тінистих листяних лісах, гаях, між кущами. Квітки сині, голубі, фіолетові або пурпурові, правильної форми. Віночок квітки по краях пурпуровий, а потім його забарвлення переходить у фіолетове, голубе і нарешті синє. Затвітає у квітні і цвіте 32—35 днів. Виділяє багато нектару, бджоли беруть з неї ранній взяток. Добрим медоносом є також медунка темна.

Вероніка лікарська (Veronica officinalis L.) — росте в лісах України. Квітки блідо-лілові або голубуваті, зібрані в китиці, які виростають з однієї пазухи двох супротивних листків. Цвіте з червня до вересня. Нектар знаходиться в глибині віночка, який закритий пучком волосків. Бджоли збирають нектар і пилок.

Вероніка дібровна (V. chamaedrys L.) — росте на лісових галявинах і узліссях в усіх зонах України, розмножується кореневищами і наземними пагонами. Квітки зібрані в супротивні китиці. Віночок яскраво-голубий з темними смужками. Цвіте на 3—4-му році життя в травні — серпні. Нижче зав'язі в глибині трубочки віночка знаходиться диск, що виділяє нектар. Бджоли збирають нектар і пилок.

Котяча м'ята (Nepeta L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини губоцвітих. З поширених на Україні видів для бджільництва практичне значення мають котяча м'ята справжня і паннонська. Перша — один з кращих медоносів. Росте по чагарниках, на галявинах, схилах, засмічених місцях, городах, садах і узбіччях доріг. Квітки зібрані в густі циліндричні, колосоподібні суцвіття. Віночок двогубий, білуватий. Цвіте з червня до жовтня. Квітки дуже добре відвідують бджоли. З 1 га виділяється до 200 кг цукру в нектарі.

М'ята другого виду росте в тих же місцях. Квітки її дрібні, лілово-фіолетові, зібрані в китицеподібні або волотисті суцвіття. Цвіте в червні — серпні. Добрий медонос.

Материнка звичайна (Origanum vulgare L.) — багаторічна трав'яниста рослина, часто має форму півкуща, заввишки 30—90 см, з родини губоцвітих. Квітки лілово-рожеві, дрібні, зібрані в щиткоподібне волосисте суцвіття. Цвіте з середини червня до вересня, 60—62 дні. Бджоли беруть з неї нектар. Медопродуктивність 100 кг/га. Росте в зріджених лісах, на узліссях, галявинах, між кущами, на схилах та по берегах річок.

Фіалка запашна (Viola odorata L.) — багаторічна трав'яниста рослина з повзучим кореневищем. Належить до родини фіалкових. Росте в лісах, між кущами. Квітки у неї не дуже запашні, неправильної форми, синьо-фіолетові, на досить довгих квітконіжках. Цвіте в квітні — травні. Бджоли збирають з неї нектар, але медоносність незначна. Цінна як ранній медонос.