Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Фінансовий план підприємств державної форми власності

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Фінансове планування на підприємстві — це науково обгрунтований процес визначення джерел створення і напрямів використання фінансових ресурсів підприємства.

Фінансове планування на підприємстві забезпечує:

— визначення конкретних фінансових показників для досягнення стратегічних цілей і тактичних завдань підприємства;

— чітке бачення проблем і перешкод, що виникають при втіленні в життя стратегії і тактики підприємства;

— вироблення нових тактичних шляхів для досягнення стратегічних цілей;

— створення основ для оцінки і контролю виконання. Оскільки фінансові плани відображають майбутню діяльність підприємства, то протягом здійснення цієї діяльності вони стають базою для оцінки роботи його підрозділів;

— мотивацію працівників через орієнтацію на досягнення цілей підприємства. Фінансове планування стимулює працівників підприємства до досягнення поставлених цілей за умови, що вони зацікавлені у виконанні встановлених показників.

Фінансові плани є інформаційною базою для оперативного планування і управління діяльністю підприємства. Порівняння фактичних результатів із запланованими дає змогу визначити ефективність діяльності підприємства, прийняти оптимальні управлінські рішення щодо його подальшого розвитку.

Фінансовий план державного підприємства відображає обсяги надходжень і спрямування коштів у плановому році з метою забезпечення потреб діяльності та розвитку підприємства, виконання його зобов'язань, включаючи зобов'язання щодо сплати податків та обов'язкових платежів.

Фінансовий план державного підприємства розробляється згідно з "Положенням про порядок складання річного фінансового плану державним підприємством (крім казенного)", затвердженим наказом Міністерства економіки України від 25 грудня 2000 року № 277. Для підприємств інших форм власності це положення носить рекомендаційний характер.

Фінансовий план державного підприємства складається з таких розділів:

— джерела формування та надходження коштів;

— приріст активів підприємства;

— повернення залучених коштів;

— витрати, пов'язані із внесенням обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів;

— покриття збитків минулих періодів.

Якщо фінансовим планом не передбачається одержання прибутку від звичайної діяльності підприємства в плановому періоді, то до фінансового плану додатково включається розрахунок формування фінансових результатів діяльності підприємства в плановому році.

Керівник підприємства подає проект фінансового плану на затвердження органу, який уповноважений управляти відповідним державним майном, до 1 травня року, що передує плановому, разом із пояснювальною запискою щодо його обгрунтування, виходячи з аналізу господарської діяльності підприємства у поточному році, а також показників господарської діяльності та розвитку підприємства на плановий рік.

Орган управління в місячний термін розглядає проект фінансового плану підприємства і приймає рішення про його затвердження або відхилення. У разі відхилення проекту орган управління в письмовій формі повідомляє підприємство про підстави відхилення.

У разі відхилення проекту фінансового плану підприємство протягом 15 днів доопрацьовує його відповідно до висловлених органом управління зауважень та повторно подає на затвердження.

Зміни до затвердженого фінансового плану державного підприємства можуть вноситися не більше двох разів протягом планового року з дозволу органу управління, що затвердив фінансовий план. Проект змін до фінансового плану подається підприємством органу управління підприємством після закінчення звітного періоду (кварталу) не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Орган управління в десятиденний термін розглядає запропоновані зміни та приймає рішення про їх затвердження або відхилення. У разі відхилення змін орган управління в письмовій формі повідомляє підприємство про підстави відхилення.

Контроль за виконанням фінансового плану здійснює орган управління, який затвердив фінансовий план.

Органом управління встановлюється приблизний перелік показників господарської діяльності та розвитку підприємства на плановий рік до обгрунтування фінансового плану.

Загальні відомості:

— інформація щодо спеціалізації;

— виробнича потужність підприємства;

— чисельність працюючих (на момент складання фінансового плану);

— основні показники виробництва продукції (товарів, робіт, послу) на плановий рік.

Характеристика становища підприємства на ринку та заходи щодо його поліпшення:

— оцінка попиту на основні види продукції (товарів, робіт, послуг) на плановий рік;

— оцінка монопольного становища підприємства (за наявності такого);

— оптимізація номенклатури продукції (товарів, робіт, послуг), що випускається;

— заходи, спрямовані на пошук та освоєння нових ринків збуту продукції (товарів, робіт, послуг), підвищення ефективності збутової діяльності підприємства.

Заходи щодо підвищення технічного рівня підприємства, його модернізації та реконструкції:

— завдання щодо освоєння нових видів продукції (товарів, робіт, послуг);

— технічне переобладнання підприємства, освоєння нових технологій;

— удосконалення системи управління, планування та організації виробництва;

— заходи щодо зниження матеріалоємності та енергоємності виробництва;

— удосконалення організації та планування матеріально-технічного забезпечення;

— заходи шодо підвищення продуктивності праці.

Удосконалення організаційної структури підприємства:

— управління кадрами;

— підвищення кваліфікації працівників;

— удосконалення системи заробітної плати та матеріального стимулювання працівників;

— соціальний розвиток підприємства;

— заходи щодо реорганізації та реструктуризації підприємства, його окремих підрозділів: виділення окремих підприємств, входження до об'єднання підприємств, фінансово-промислових груп, створення дочірніх підприємств тощо.

Природоохоронні заходи:

— оцінка впливу виробництва на навколишнє природне середовище;

— проведення природозахисних заходів (з визначенням термінів та джерел фінансування).

Основні показники фінансової та інвестиційної діяльності на плановий рік:

— оцінка загальної потреби у залученні фінансових ресурсів на плановий рік;

— заходи, що здійснюватимуться підприємством з метою залучення необхідних фінансових ресурсів;

— управління дебіторською та кредиторською заборгованістю, включаючи заходи щодо забезпечення повних та своєчасних розрахунків за відвантажену продукцію, виконані роботи та послуги, заходи щодо стягнення простроченої дебіторської заборгованості;

— забезпечення своєчасних розрахунків за спожиті матеріальні ресурси, із заробітної плати, податків та обов'язкових платежів, повернення коштів, що виділялись на поворотній основі з державного бюджету;

— оцінка можливих ризиків діяльності підприємства, включаючи техногенні (майнові) та фінансові ризики, дії факторів, що несуть загрозу стабільності діяльності, та реалізація підприємством заходів, спрямованих на їх запобігання та усунення, включаючи створення резервних фондів, укладення договорів страхування майнових та фінансових ризиків тощо.