Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Податок з власників транспортних засобів

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Податок з власників транспортних засобів справляється згідно з Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.91 p. № 1963-XII у редакції Закону України від 18.02.97 р. № 75/97-ВР зі змінами і доповненнями.

Платниками податку є юридичні особи, в тому числі нерезиденти, громадяни України, іноземні громадяни і особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні власні транспортні засоби.

Не справляється податок з таких транспортних засобів: тракторів (гусеничних); автомобілів швидкої допомоги та пожежних; машин і механізмів для сільськогосподарських робіт; вантажних і самохідних транспортних засобів, шо використовуються на заводах і в портах; мотоциклів з об'ємом двигуна до 50 куб. см; спортивних яхт, суден і човнів.

Фізичні особи сплачують податок щороку або один раз на два роки. Відповідно до Правил проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту і причепів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.93 р. № 141 зі змінами і доповненнями, громадяни, які використовують легкові і вантажні автомобілі, моторолери, причепи, напівпричепи в комерційних цілях, зобов'язані пройти технічний огляд, а отже, і сплачувати податок один раз на рік.

За ті ж самі об'єкти для індивідуальних потреб податок сплачується один раз на два роки, перед технічним оглядом. Фізичні особи, які продають транспортні засоби, а отже, знімають їх з обліку в органах ДПІ до терміну проходження технічного огляду, податок з власників транспортних засобів за поточний рік не сплачують. Податок у цьому випадку сплачується новим власником транспортного засобу перед реєстрацією. Якщо транспортні засоби придбані фізичними особами у другому півріччі, податок сплачується в половинному розмірі.

Фізичні особи — платники податку зобов'язані пред'явити органам, які здійснюють реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку як за попередній, так і за поточний рік.

Що стосується юридичних осіб, то вони зобов'язані самостійно розрахувати суму податку за відповідними ставками і подати результати розрахунку до податкової інспекції не пізніше 15 березня.

На підставі поданого розрахунку юридичні особи сплачують податок за рік. У поточному році він сплачується щоквартально до 15-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, у рівних частинах від загальної суми.

У разі купівлі транспортних засобів юридичними особами протягом року необхідно у 10-денний термін після їх реєстрації подати розрахунок суми податку до податкової інспекції і сплатити суми податку за кварталами, які ще не настали, починаючи з кварталу, в якому проведена реєстрація.

Юридичні особи — платники податку так само, як і фізичні особи, зобов'язані пред'явити органам, які здійснюють реєстрацію, перереєстрацію або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку.

У випадках же проведення капітального ремонту транспортних засобів, а також в інших випадках, коли з будь-яких причин неможливо надати транспортні засоби для техогляду, податок усе одно сплачується.

Від сплати податку звільняються такі групи платників:

— підприємства автомобільного транспорту загального користування, тарифи оплати проїзду в якому визначені у встановленому законодавством порядку;

— навчальні заклади, які фінансуються з бюджету, за учбові транспортні засоби за умови їх використання за призначенням;

— громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1-ї і 2-ї категорій, учасники бойових дій, інваліди та учасники війни, особи, які мають особливі трудові заслуги перед вітчизною (Герої Соціалістичної Праці і повні кавалери ордена Трудової Слави), ветерани праці мають пільгу щодо одного легкового автомобіля з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см. куб., або одного мотоцикла з об'ємом циліндрш двигуна до 650 см. куб., або одного моторного човна чи катера з довжиною корпуса до 7,5 м;

— громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3-ї і 4-ї категорій.

Установи й організації, які фінансуються з державного бюджету, а саме ті, які належать Міністерству оборони, Прикордонним військам, Цивільній обороні, Службі безпеки, Міністерству внутрішніх справ, Прокуратурі, на сьогодні не мають пільг щодо сплати податку з власників транспортних засобів.

Від сплати податку звільнені на 50 відсотків:

— сільськогосподарські товаровиробники — за трактори колісні, автобуси і спеціальні автомобілі для перевезення людей з кількістю місць не менше 10. Слід зазначити, що оскільки платники фіксованого сільськогосподарського податку згідно із Законом України від 17.12.98 р. № 320-IV "Про фіксований сільськогосподарський податок" зі змінами і доповненнями не сплачують податку з власників транспортних засобів, то відповідно до них не застосовується 50-відсоткової пільги;

— громадяни, які мають легкові автомобілі, вироблені в країнах СНД і поставлені на облік в Україні до 1990 року включно (пільга діє з 01.01.2000 p.).

Відповідальність платників податку передбачена у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків від суми недоплати. За відсутність обліку і неподання звітності з податку до юридичних осіб застосовується на сьогодні штраф у розмірі 10 відсотків від суми платежу. Зрозуміло, сама недоплата також повинна бути сплачена.

Розмір пені, що стягується за несвоєчасну сплату податку, встановлений у розмірі 120 відсотків річних від облікової ставки НБУ, що діє на день складання акта (довідки) документальної перевірки платника податку, від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати.

Вищеназваним законом № 1963 після внесення змін передбачені заходи щодо запобігання ухиленню платників податків від сплати податку з власників транспортних засобів за ввезені на митну територію України транспортні засоби. Мова йде про транспортні засоби, ввезені на територію України під зобов'язання зворотного вивезення згідно з митним законодавством, а також про транспорт, який перевозиться через митну територію України транзитом.

Указаний транспорт є власністю нерезидентів, і тільки вони мають право на управління таким транспортом та його експлуатацію без реєстрації на території України. Передавати у володіння і користування іншим особам на території України ввезені тимчасово транспортні засоби на сьогодні забороняється. Отже, юридичні і фізичні особи можуть експлуатувати ввезений в Україну транспорт тільки за умови його реєстрації і відповідно сплати податку з власників транспортних засобів.

Згідно зі статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 р. № 1251-XII у редакції Закону України від 18.02.97 р. № 77/97-ВР зі змінами і доповненнями податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відноситься до загальнодержавних. Отже, сплата податку є обов'язковою. Спрямовується цей податок до місцевих бюджетів.

У бухгалтерському обліку нарахування податку збільшує рахунки затрат, у податковому обліку сума нарахованого податку включається до валових витрат. Нарахування податку здійснюється в тих податкових періодах, у яких податок повинен бути сплачений, у такому ж порядку сума нарахованого податку включається до валових витрат.