Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з менеджменту

Мікроекономічні напрями дотримання якості трудового життя

Реферат

На главную
Реферати з менеджменту

Забезпечення високих стандартів якості трудового життя працівників має особливе значення для мікроекономічного рівня — виробничо-господарських організацій. Організації з високими стандартами якості трудового життя соціально привабливі для залучення потенційних працівників, а отже мають змогу концентрувати висококваліфікований персонал.

На мікроекономічному рівні якість трудового життя характеризують такі параметри:

— цікавість праці;

— отримання працівниками справедливої винагороди й визнання своєї праці;

— чистота, знешумленість, належна освітленість робочого середовища;

— оптимальність нагляду з боку керівництва (мінімальність і наявність за потреби);

— можливість брати участь у прийнятті рішень, що стосуються праці;

— гарантованість спільної праці і розвиток дружніх відносин з колегами;

— забезпеченість засобами побутового й медичного обслуговування.

Дотримання стандартів якості трудового життя на перших порах зводилося до вдосконалення трудового процесу — розроблення завдань з орієнтацією на максимальне використання переваг поділу праці, технології та автоматизації виробництва. Пізніше, зі зміною у багатьох розвинутих країнах трудових цінностей, культурних і соціальних орієнтирів працівників, значно змінилися вимоги до змісту праці й забезпечення стандартів якості життя. В організації праці на перший план вийшли такі параметри, як характер і змістовність робіт, справедлива оцінка й стимулювання трудового внеску.

Важливим стимулом мотивації продуктивної праці, як і раніше, є заробітна плата. Передусім вона повинна тісно пов'язуватися з кваліфікацією працівника та колективними результатами роботи, оскільки відрядна і погодинна не відповідають сучасному управлінському мисленню. Оплата на принципах колективного підряду максимально ув'язує оплату праці кожного працівника з результатами діяльності підприємства загалом. Новою формою організації оплати праці є фіксована, яка не залежить від часу, проведеного на робочому місці, поєднана із преміями за результати роботи всього колективу за певний період.

Сучасні тенденції спрямовані на збільшення вільного часу працівників через широке запровадження гнучких графіків роботи. Усе це стимулює їх до економії робочого часу в найрізноманітніших формах — від часу на технологічні операції до пошуку резервів економії завдяки зменшенню строків доставки продукції (товарів) споживачам.

Якість трудового життя можна поліпшити, впливаючи на будь-які змінні, що стосуються людей. Поєднання грошової винагороди і додаткових пільг підвищує задоволення від праці і знижує кількість прогулів та плинність кадрів.

Працівники високо оцінюють якість власного трудового життя, якщо усвідомлюють себе членами єдиної сім'ї. Головною перевагою атмосфери єдиної сім'ї є постійна готовність працівників до взаємодопомоги, взаємовиручки тощо.

Люди охочіше йдуть працювати в організації, які динамічно розвиваються, ніж в організації, перспективи яких невизначені й туманні. У динамічних організаціях працівників приваблюють:

— максимальне згладжування посадової нерівності між працівниками в межах існуючої організаційної структури управління, що усуває посадові бар'єри і не поділяє працівників на «вищих» і «нижчих», «білих» і «чорних», «начальників» і «трудяг»;

— гнучкість системи управління і виробництва, що дає змогу працівнику виявити весь свій потенціал, забезпечує перспективи його службового росту;

— участь рядових працівників в успіху організації, оскільки прибуток ділиться не тільки між вищими керівниками, а є джерелом надбавок, премій і доплат для рядових працівників;

— привабливі умови праці.

Отже, забезпечення високої якості трудового життя передбачає підвищення внутрішнього задоволення від праці через розширення кола завдань, надання більшої самостійності, помітнішої реакції на результати праці, створення можливостей для самореалізації, вдосконалення організації та умов праці.