Книги, учебники, рефераты
|
![]() |
До теми історичного минулого чеського народу звертається Т. Шевченко у поемі «Єретик». Головний герой поеми — Ян Гус — конкретна історична постать. Він був професором університету, патріотом, вірно захищав чеський народ, був виразником людських думок. Ця людина стає проповідником у Вифлеємській каплиці, проголошуючи проповіді чеською мовою. Ян Гус не виступав проти релігії взагалі, а лише викривав пороки католицизму: папські булли (чим більше заплатити, тим більше гріхів відпускається), догмати... Через те, що він посягнув на авторитет папи і не захотів зректися свого вчення, його відлучають від церкви, засуджують як єретика та спалюють на вогнищі. Але не змогли спалити кати слів великої правди Гуса. У нього з'явилися послідовники: В. Ганка, Я. Коллар, П. Шафарик. Останньому з них, пристрасному патріотові, борцеві за єдність слов'янських народів, присвятив Т. Шевченко поему «Єретик». У Т. Шевченка Ян Гус розкривається як людина, що може протистояти існуючому ладу, яка до кінця зберігає вірність своїм думкам і поведінкою впливає на людей. Поета цікавили не стільки релігійні погляди чеського «єретика», скільки його заступництво за народ, суть проповідей. Автор протиставляє його світлу й величну постать зграї злочинців у ризах. Гус знає, що боротьба проти папи, кардиналів і німецьких колонізаторів буде важкою, та це не лякає його. За народну правду він готовий віддати життя. Під час молитви у Вифлеємській каплиці Ян Гус висловлює гнівний осуд Ватикану і закликає співвітчизників стати на захист своєї Батьківщини:
Тут голос Яна Гуса звучить як голос захисника поневолених. Т. Шевченко називає свого героя добрим, правдивим, сміливим, славним, «чехом святим». Гус, «мов кедр серед поля ливанського», стоїть один серед ворогів. А вони для поета — розбійники, «кати в тіарах», людоїди, що правду побороли. Вони, як «люті звірі в овечих шкурах, що пазури розпустили». Їх багато, вони страшні, люті й кровожерливі: «Зашипіли, мов гадюки, ченці в Ватикані». Та не злякався їх сміливий Гус і на страшному судилищі, перед лицем смерті. У своїх переконаннях він непохитний, бо проповіді його були закликом до боротьби, вони підняли чеський народ на визвольну війну. Ідея «Єретика» єднає Гуса — Шафарика — Шевченка. Вона підсилюється образом слов'янського моря як символу братерства слов'янських народів. У своєму творі, поставивши за приклад дії Яна Гуса, Т. Шевченко закликає слов'ян до єдності, до зближення на шляху спільної боротьби з іноземними загарбниками. Поет добре відгукується про видатних людей слов'янства, які своєю працею і боротьбою служили справі єднання і дружби народів.
Постать Яна Гуса захоплювала Т. Шевченка як живе втілення мужності, незалежності, сили переконань, великої віри в народ і його правду, як втілення рис характеру, які хотів бачити автор у своїх сучасників. |