Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні постаті України

Нестеров Петро Миколайович

Біографія

(1887 — 1914)

Авіатор

На главную
Видатні постаті України

П. М. Нестеров — засновник вищого пілотажу. Розробляв питання взаємодії авіації з наземними військами і ведення повітряного бою. Подав оригінальний проект моноплана. Розробив і впровадив у практику польоти із застосуванням крену. Відомий у світі як винахідник і застосувач в авіації "мертвої петлі".

Петро Миколайович Нестеров народився 15 лютого 1887 р. у родині офіцера — вихователя Нижньоновгородського кадетського корпусу. Після смерті батька у 10-річному віці Петро став кадетом. Його мрія бути офіцером здійснилася після закінчення в 1906 р. Михайлівського артилерійського училища. Як одному з найкращих випускників Петру Нестерову запропонували служити на вибір — у Москві, Петербурзі, Одесі чи Києві.

Однак він обрав Далекий Схід. Окрім обов'язку, на рішення молодого офіцера вплинуло кохання. Згідно з тодішніми законами, військовий не мав права одружуватися до 28 років, однак служба у далеких гарнізонах надавала "пільги" в облаштуванні сім'ї. Петро Нестеров узяв шлюб з прийомною донькою подружжя Галицьких, вихованкою Маріїнського дворянського інституту шляхетних дівчат Надією. Згодом у них народилися діти — Маргарита і Петро.

Петро Нестеров був одним із тих, хто торував нові шляхи у розвитку військової справи. Захопившись небом, він у 1912 р. закінчив Петербурзьку офіцерську повітроплавну школу, був приписаний до авіаційного відділу цієї самої школи. У 1913 р. отримав звання військового пілота і був призначений у Київський авіазагін. Подальша його служба і легендарні досягнення тісно пов'язані з Києвом і Україною.

Петро Нестеров збагачував можливості використання нової на той час авіаційної техніки, став піонером багатокілометрових дальніх перельотів, рекордних за відстанню та часом. На початку 1913 р. він здійснив перший переліт за маршрутом Київ — Ніжин — Київ, потім Київ — Остер — Ніжин — Київ. Першопрохідними і вкрай важливими в опануванні повітря стали перельоти 1914 року за маршрутами Київ — Одеса — Севастополь, Київ — Петербург, Москва — Петербург.

Вивчаючи техніку, Петро Нестеров детально і глибоко знайомився з усіма новинками і теоретичними напрацюваннями науки, які могли б стали у пригоді авіації. Зокрема, він листувався з відомим ученим Жуковським, консультувався з ним, обговорював можливість реалізації задумок. Саме теоретична підготовленість привела авіатора до ідеї про, на думку багатьох, неможливий віраж літака, який він обґрунтував як "мертву петлю" — повний оборот у вертикальній площині. Нестеров довів свою правоту, вперше виконавши небачений до того елемент у київському небі 27 серпня 1913 р. на літаку "Ньюпор". За це видатне досягнення Київське товариство повітроплавання нагородило Петра Нестерова золотою медаллю — "За наукову розробку питань про сильні крени".

Втім, Петро Нестеров був передовсім військовим пілотом. І всі його пошуки так чи інакше були спрямовані на використання літаків з військовою метою. У той час авіацію застосовували переважно для розвідувальних польотів. Петро Миколайович одним з перших побачив і бойові її можливості. Він пропонував озброїти літаки, завдавати ударів противнику з повітря снарядами, пристосуваннями для пошкодження гвинтів ворожих літаків та дирижаблів.

Петру Нестерову належить ідея здійснення тарану в повітрі. Мужній авіатор застосував його першим. Сталося це в роки Першої світової війни під Львовом у небі Жовкви 26 серпня 1914 р. У протистоянні зійшлися літаки австрійського пілота Розенталя і командира 11-го авіазагону 3-ї авіароти штабс-капітана Нестерова. Наш авіатор, який поклявся будь-що знешкодити ворожий аероплан-розвідник, наздогнав його в небі і врізався у хвостову частину. Однак у бою загинув і сам Петро Нестеров. 31 серпня 1914 р. героя з почестями поховали на Аскольдовій могилі на дніпровських кручах у Києві.

Пам'ять про видатного авіатора, уславленого киянина П. М. Нестерова увічнена у пам'ятнику в столиці України, ім'я його носять авіаційні школи багатьох країн світу, а перший таран, як і "петля Нестерова", назавжди увійшли до історії розвитку і звершень повітроплавання.