Реклама на сайте Связаться с нами

Р. І. Тиркало

Банківська справа

Навчальний посібник

Тернопіль
Видавництво «Карт-бланш»
2001

На главную
Банківська справа. Тиркало Р. І.
§ 4.2.8. Виконання заходів щодо арешту грошових коштів на кореспондентських рахунках банків
Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, Арбітражного процесуального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України "Про виконавче проведення" для забезпечення цивільного позову суди, а також прокурори, слідчі органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки та податкової міліції України за порушеними кримінальними справами для забезпечення виконавчого провадження можуть за заявою сторони, що подала позов, або за власною ініціативою вжити заходів щодо забезпечення позову.
Одним із таких заходів є накладення арешту на грошові кошти, що належать комерційному банку і знаходяться на його кореспондентському рахунку в територіальному управлінні НБУ або в інших комерційних банках.
Заходи щодо здійснення арешту коштів комерційного банку виконуються територіальними управліннями НБУ при наявності ухвали суду (постанови прокурора, слідчого, державного виконавця) про накладення арешту.
Після одержання від суду (прокурора, слідчого, державного виконавця) вищезазначених документів територіальне управління НБУ:
а) реєструє отримані документи в окремому журналі;
б) відкриває на балансовому рахунку 3207 "Накопичувальні рахунки" рахунок комерційному банку для обліку коштів про виконання ухвали суду;
в) надсилає комерційному банкові повідомлення про надходження такої ухвали (постанови).
При наявності коштів на кореспондентському рахунку комерційного банку ухвала суду виконується з повідомленням про це власника рахунка.
Якщо на кошти комерційного банку накладено арешт із зазначенням в ухвалі (постанові) конкретної суми, яка є на його кореспондентському рахунку, то територіальне управління НБУ перераховує її на рахунок 3207 і продовжує проведення операцій за встановленим порядком.
При накладенні арешту на кошти комерційного банку без зазначення в ухвалі (постанові) конкретної суми територіальне управління НБУ накопичує кошти на рахунку 3207 без обмеження суми до прийняття судом остаточного рішення за позовом або ухвали (постанови) про скасування арешту.
При виконанні ухвали (постанови) на кореспондентському рахунку комерційного банку мають залишатися такі кошти:
а) у разі формування банком обов'язкових резервів на кореспондентському рахунку - обов'язкові резерви у розмірі, встановленому НБУ, та 10% від суми залишку, зменшеного на суму обов'язкових резервів, для забезпечення потреб клієнтів;
б) у разі формування банком обов'язкових резервів на окремому рахунку в НБУ - 10% від суми залишку на кореспондентському рахунку для забезпечення потреб клієнтів.
Якщо існує недостатність (відсутність) коштів на кореспондентському рахунку комерційного банку, то для виконання ухвали (постанови) територіальне управління НБУ:
1. Перераховує з кореспондентського рахунка банку на рахунок 3207 розраховану суму коштів.
2. Визначає суму стягнення з поточних надходжень на кореспондентський рахунок комерційного банку.
3. Встановлює обмеження на розрахунки комерційного банку на строк, протягом якого буде зібрана розрахована сума коштів для стягнення з поточних надходжень на кореспондентський рахунок банку.
4. На підставі одержаної від РП інформації про накопичення відповідної суми на кореспондентському рахунку комерційного банку зараховує накопичену суму на рахунок 3207.
Після надходження документа на стягнення коштів за рішенням суду та розрахункового документа на стягнення територіальне управління НБУ перераховує призначену до стягнення суму на рахунок одержувача.
Після прийняття судом рішення за позовом або ухвали про скасування арешту в зв'язку з відмовою в позові або з інших підстав територіальне управління НБУ повертає накопичені на рахунку 3207 кошти на кореспондентський рахунок комерційного банку.