Реклама на сайте Связаться с нами

В. В. Копєйчиков

Правознавство

Підручник

Київ
Юрінком Інтер
2003

На главную
Правознавство. Копєйчиков В. В.
§ 4. Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
Цей Закон України від 22 жовтня 1993 р. складається з преамбули та 4 розділів (23 статті). Розділ 1. Загальні положення. - Закріплюються основні завдання, система законодавства і дія міжнародних договорів у регулюванні цього виду правовідносин. Він визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
У розділі визначаються основні завдання Закону, до яких слід віднести: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організація соціального та інших видів обслуговування;
надання пільг, переваг і соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки та стану здоров'я тощо. Щодо посилення захисту ветеранів війни Законом установлено можливість застосування норм міжнародних договорів, у яких бере участь Україна.
Розділ 2. Поняття і зміст статусу ветеранів війни та осіб, на яких поширюється чинність цього закону. Стаття 4 розділу визначає, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій; інваліди війни; учасники війни.
Отже, Закон визначає три категорії осіб, які належать до ветеранів війни.
Учасниками бойових дій визнаються особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань усіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), в партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час.
До інвалідів війни належать особи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, або захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях в період Великої Вітчизняної війни чи з участю в бойових діях у мирний час.
Учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили службу у Збройних Силах колишнього СРСР, трудівники тилу, а також особи, передбачені цим Законом.
Розділ 3. Пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту. - Установлює систему пільг, які складають сукупність соціальних гарантій з боку держави щодо забезпечення гідного рівня життєдіяльності ветеранів війни.
До основних пільг слід віднести: безплатне одержання ліків; знижка плати за жилу площу та комунальні послуги; безоплатний проїзд у міському пасажирському транспорті (крім таксі); можливість щорічного санаторно-курортного лікування, медичного нагляду, обстеження; позачергове забезпечення житлом; одержання позики на індивідуальне житлове будівництво тощо.
У цьому розділі передбачено окремі пільги для осіб, на яких поширюється чинність цього Закону, та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Розділ 4. Заключні положення. - Визначається, що фінансування витрат, пов'язаних із введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Підприємства, установи, організації, де працювали ветерани війни, надають допомогу в організації та фінансуванні ритуальних послуг за поховання ветеранів.
Могили ветеранів є недоторканними і охороняються законом. Неповага до державних нагород, пам'ятників, обелісків, братніх могил, могил ветеранів війни карається за законом.
Нагляд за додержанням і правильним застосуванням цього Закону здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.