Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Ярослав Галан

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український письменник


Народився 27 липня 1902 р. у м. Динув, нині Пшемисльського воєводства (Польща), в сім'ї дрібного службовця. Спочатку навчався у місцевій школі, потім у Перемишлі — в чотирирічній школі і в гімназії. 1915 р. сім’я Я. Галана евакуювалась до Ростова-на-Дону, звідки у 1918 р. повернулася до Перемишля. Навчався у Віденському (1923—1926) і Краківському (1926—1928) університетах.

В університеті Я. Галан написав свою першу п'єсу «Донкіхот із Еттенгайму» (1927). Після закінчення Краківського університету (1928) рік викладав польську мову в українській гімназії в Луцьку, а 1929 р. був позбавлений права на педагогічну роботу в межах тодішньої Польщі як член КПЗУ та один із засновників і керівників організації революційних письменників «Гроно». У 1930—1932 pp. працював у журналі «Вікна». В 1932—1939 pp. був безробітним, брав активну участь у підпільній роботі, в підготовці й проведенні Антифашистського конгресу діячів культури 1936 р. у Львові. Перебував під особливим наглядом поліції, двічі (1936 і 1937) був заарештований.

Після возз'єднання Західної України з УРСР працював у редакціях газет «Вільна Україна», «Правда України», «Радянська Україна». У роки другої світової війни був коментатором на радіостанціях ім. Т. Г. Шевченка, «Радянська Україна», «Дніпро». З листопада 1945 р. по квітень 1946 р. — спецкор газети «Радянська Україна» на Нюрнберзькому процесі. Продовжував займатися літературною діяльністю як драматург (п'єси «Вантаж», «Вероніка» (обидві 1930). Проблемам визвольної боротьби народу Західної України присвячені сатирична комедія «99 %» (1930), драма «Осередок» (1932). У творах «Кара», «Цілина», «Невідомий Петро» (всі 1932), «Померлі борються» (1934) та ін. в основу сюжетів покладено конкретні події визвольної боротьби трудящих Західної України. Широко відома його публіцистика, спрямована проти фашизму. Вже у своїх перших памфлетах, що друкувалися у «Вікнах», він викривав імперські плани Гітлера і нацистів. Радіокоментарі Я. Галана в роки війни сповнені глибокого аналізу подій у світі, нищівного осуду німецько-фашистського розбою. У збірках сатиричних нарисів, памфлетів, фейлетонів «Їх обличчя» (1948), «Перед лицем фактів» (1949) показав злочинне нутро верховодів фашистської Німеччини.

Велику увагу Я. Галан приділяв висвітленню українсько-польських відносин. Багато писав польською мовою (повість «Гори димлять», оповідання «Померлі борються» та ін.), друкувався в прогресивній польській періодиці. Виступав також як літературний і театральний критик.

24 жовтня 1949 р. загинув від рук найманих убивць. Похований у Львові.