Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Нарцис Олізар

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український письменник, публіцист


Народився 1794 р. в Заборові на Волині у родині помітного громадського діяча. Жив у Коростишеві. Навчався у Кременецькому ліцеї та на історико-філологічному факультеті університету у Вільно, а після його закінчення виконував обов'язки сенатора-кастеляна Королівства Польського. 1832 р. таємно емігрував спочатку до Німеччини, потім до Франції, де разом з А. Міцкевичем видавав «Трибуну народів».

Значний період у житті Н. Олізара пов'язаний з Луцьком, в якому був його родовий маєток, що належав Олізарам ще з XV ст. У Луцьку 1826 р. він приєднався до товариства «Косинерів», брав активну участь у підготовці й організації повстання 1830—1831 pp. на Волині. Діяльність товариства поширювалася крім Луцького на Кременецький, Дубенський, Рівненський, Заславський і Володимирський повіти, Галичину і Замостя. 1831 р. він був заарештований, перебував у тюрмі Варшави, а потім Житомира, звідки втік за кордон.

Публіцистична спадщина Н. Олізара є надзвичайно цінним матеріалом для істориків, політологів, краєзнавців та мовознавців. Він автор книг «Бесіди про сусідство» (1840, польською мовою), «Мемуари» (1845, французькою), «Мемуари кастеляна Нарциса Олізара» (1871), «Полон і втеча. Мемуари. З додатком. Замітки про повстання на Волині» (1845, німецькою), «Спогади сучасника» (1853), «Із псалмів Псалми» (1857).

Н. Олізару приписують авторство анонімно виданої у Парижі роботи «Декілька слів про події у Польщі. Замітки неупередженого слов'янина» (1846), яка нині зберігається у бібліотеці Музею книги в Москві. Основне питання, яке розглядалося у книзі, — відновлення Польщі у її «природних кордонах» і роль Віденського конгресу. Автор простежує проблеми, пов'язані з розчленуванням Польщі між Австрією, Прусією і Росією, розглядає події наполеонівських війн, наслідки повстань 1830 і 1846 pp. і закликає до політичної рівноправності в Європі.

Помер у 1862 р.