Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Андрій Панів

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український літератор, науковець, педагог, видавець


Народився 30 вересня 1899 р. в с. Проруб (нині у складі м. Білопілля Сумської області) в родині волосного писаря. Закінчив Курську вчительську семінарію та Харківський інститут народної освіти (1925). У 1918—1920 pp. вчителював у залізничних школах на станціях Лиман та Ізюм Північно-Донецької залізниці. Згодом повернувся в с. Коров'яківці, де колись сам здобував початкову освіту, й очолив місцеву школу.

1921 p., після вступу до Харківського інституту народної освіти, працював у місцевій школі. Почав друкуватися в щомісячнику «Плуг». У 1921 р. в газеті «Селянська правда» надрукував вірш «Посуха», після чого дістав від редакції пропозицію вести сторінку «Боротьба з неписемністю». 1923 р. обіймав посаду відповідального секретаря журналу «Сільськогосподарський пролетар» — друкованого органу Південного бюро ЦК Всеросійської професійної спілки робітників землі й лісу.

У другій половині 20-х років викладав курс історії української літератури в Харківському інституті народної освіти. З початку 30-х років працював науковим співробітником Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка.

Цей період був позначений жорстким тиском на українську культуру з боку влади. За вірш про Дніпрельстан на А. Паніва було навішано ярлики баптиста, дрібнобуржуазного інтелігента, міщанина. З часом цим ярликам почали надавати політичного характеру, внаслідок чого 6 грудня 1934 р. його було заарештовано й засуджено на десять років ув'язнення в таборах.

А. Панів — автор низки навчальних посібників. Разом із Т. Винником і М. Плевако підготував і видав читанку для старших груп дитячих установ — «В боротьбі», де було зібрано найкращі твори українських письменників. Підготував також підручник для учнів 5 класу трудової школи «Робоча книжка з української мови та літератури», посібник для бібліотечки учня «Початок усіх початків. Будова і властивості матерії», «Світознавство».

Художню літературну спадщину найяскравіше характеризують видані у другій половині 20-х років збірка ліричних новел «Село» (1925), дитяча книжка «Як звірі хату будували», збірки поезій «Вечірні тіні» (1927) та «Безмеж» (1933), збірка оповідань «Христя» (1928).

Помер 9 жовтня 1937 р. Реабілітований у 1956 р.