Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Гнат Хоткевич

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український письменник, фольклорист, актор, мистецтвознавець


Народився 31 грудня 1877 р. в Харкові у родині наймита. Після закінчення реального училища навчався в Харківському технологічному інституті. 1899 р. за активну участь у маївках і політичних демонстраціях був висланий з Харкова без права вступу до вищого навчального закладу протягом двох років. Поновився 1900 р. і після закінчення інституту працював в управлінні Харківсько-Миколаївської залізниці. Під час революції 1905—1907 pp. був активним учасником барикадних боїв у Харкові та Москві, а згодом емігрував до Галичини, жив у Львові.

Своє перше оповідання «Грузинка» опублікував 1897 р. у львівському журналі «Зоря». Упродовж 1906—1910 pp. написав драму «Лихоліття», драматичні малюнки «Вони», «На залізниці» та інші твори, викривав суспільно-політичний устрій царської Росії, оспівував визвольну боротьбу українського народу. Пізніше з'явилися лірико-романтична повість «Камінна душа» (1911), п'єси «Довбуш» (1909) і «Гуцульський рік» (1910), збірка оповідань «Гірські акварелі», тетралогія «Богдан Хмельницький», роман «Берестечко» та багато інших творів.

1895 р. у с. Деркачі на Харківщині Г. Хоткевич організував перший селянський театр, а 1901 р. — перший український робітничий театр у Харкові. 1909 р. в с. Красноїлові (нині Івано-Франківська область) створив перший Гуцульський театр, з яким гастролював містами й селами Галичини та Буковини.

У 1912 р. повернувся до Харкова, проте за розпорядженням департаменту поліції як політично неблагонадійного його вислали за межі України.

Повернувшись до Харкова вже після повалення царизму, цілковито поринув у справу відродження рідної української культури. 1927 р. у Полтаві організував капелу бандуристів, з 1934 р. — започаткував клас бандури в Харківському музично-драматичному інституті. Виступав з лекціями про народні пісні, кобзарів і бандуристів, викладав українську літературу у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах.

Г. Хоткевич — автор романсів і хорів на слова Т. Шевченка, Ю. Федьковича, І. Франка, Лесі Українки, Я. Щоголева, хорової поеми «Гайдамаки»; розвідок про Т. Шевченка, Г. Сковороду, О. Кобилянську, про українську музику і театр. Перекладав українською мовою твори Шекспіра, Шиллера, Мольєра, Гюго та інших зарубіжних класиків.

Наприкінці 30-х років Г. Хоткевич став жертвою сталінсько-беріївських репресій.

Його життя обірвалося 8 жовтня 1938 р. Реабілітований у 60-х роках XX ст.