Реклама на сайте Связаться с нами
Твори українських письменників

Тарас Шевченко

Гайдамаки (скорочено)

На главную
Твори українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
«Оксано, дочко!» — та й умер.
Ляхи задумалися стоя,
Хоч і запеклі. «Що ж тепер?
Панове, ради! Поміркуєм,
Тепер з ним нічого робить,
Запалим церкву!»
«Ґвалт! рятуйте!
Хто в Бога вірує!» — кричить
Надворі голос що є сили.
Ляхи зомліли. «Хто такий?»
Оксана в двері: «Вбили! вбили!»
Та й пада крижем. А старший
Махнув рукою на громаду.
Понура шляхта, мов хорти,
За двері вийшла. Сам позаду,
Бере зомлілую...
Де ж ти,
Яремо, де ти? подивися!
А він, мандруючи, співа,
Як Наливайко з ляхом бився,
Ляхи пропали; нежива
Пропала з ними і Оксана.
СВЯТО В ЧИГИРИНІ
Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали, Встали, подивились на той Чигирин, Що ви будували, де ви панували! Заплакали б тяжко, то ви б не пізнали Козацької слави убогих руїн. Базари, де військо, як море червоне, Перед бунчуками, бувало, горить, А ясновельможний, на воронім коні, Блисне булавою — море закипить...
. . . . . . . . . . . . .
Із-за лісу, з-за туману, Місяць випливає, Червоніє, круглолиций, Горить, а не сяє, Неначе зна, що не треба Людям його світу, Що пожари Україну Нагріють, освітять, І смерклося, а в Чигрині, Як у домовині. Сумно-сумно. (Отак було По всій Україні Против ночі Маковія, Як ножі святили.) Людей не чуть; через базар Кажан костокрилий Перелетить; на вигоні Сова завиває. А де ж люде?.. Над Тясмином. У темному гаю Зібралися; старий, малий, Убогий, багатий Поєднались, — дожидають Великого свята. У темному гаю, в зеленій діброві, На припоні коні отаву скубуть; Осідлані коні, вороні готові. Куди-то поїдуть? кого повезуть? Он кого, дивіться. Лягли по долині, Неначе побиті, ні слова не чуть. Ото гайдамаки. На ґвалт України Орли налетіли; вони рознесуть Ляхам, жидам кару; За кров і пожари Пеклом гайдамаки ляхам оддадуть.
. . . . . . . . . . . . .
«Літа орел, літа сизий Попід небесами; Гуля Максим, гуля батько Степами, лісами. Ой літає орел сизий, А за ним орлята; Гуля Максим, гуля батько, А за ним хлоп'ята.
. . . . . . . . . . . . .
Кругом святого Чигрина Сторожа стане з того світу, Не дасть святого розпинать, А ви Україну ховайте: Не дайте матері, не дайте В руках у ката пропадать.
. . . . . . . . . . . . .
Молітеся, діти! страшний суд Ляхи в Україну несуть — І заридають чорні гори. Згадайте праведних гетьманів: Де їх могили? де лежить Останок славного Богдана? Де Остряницина стоїть Хоч би убогая могила? Де Наливайкова? нема! Живого й мертвого спалили. Де той Богун, де та зима? Інгул щозиму замерзає — Богун не встане загатить Шляхетським трупом. Лях гуляє! Нема Богдана — червонить І Жовті Води, й Рось зелену. Сумує Корсунь староденний: Нема журбу з ким поділить.
. . . . . . . . . . . . .
Освятили, освятили! Гине шляхта, гине! Розібрали, заблищали По всій Україні.
ТРЕТІ ПІВНІ
Ще день Украйну катували Ляхи скажені; ще один, Один, останній, сумували І Україна, і Чигрин. І той минув — день Маковія, Велике свято в Україні. Минув — і лях, і жидовин Горілки, крові упивались, Кляли схизмата, розпинали, Кляли, що нічого вже взять. А гайдамаки мовчки ждали, Поки поганці ляжуть спать. Лягли і в голови не клали, Що вже їм завтра не вставать.
. . . . . . . . . . . . .
Дрімають... навіки бодай задрімали! А тим часом місяць пливе оглядать І небо, і зорі, і землю, і море Та глянуть на люде, що вони моторять, Щоб Богові вранці про те розказать. Світить білолиций на всю Україну,