Невеликі за обсягом, ці ранні поезії М. Рильського стали, без перебільшення, хрестоматійними. Автор співає гімн коханню, його животворній і чарівній силі. Однак у них звучать і сумні ноти, бо споконвічними супутниками любові є зажура та неспокій. Відтворення цих протилежних почуттів і лежить в основі віршів. У поезії “Яблука доспіли, яблука червоні!” головний мотив — розлуки, передчуття розставання. Емоції закоханих нагадують доспілі яблука — вони досягли найвищої точки, своєрідного піку відчувань:
Це неясне хвилювання і є передчуттям розлуки, але воно ще не до кінця усвідомлене, тому ліричний герой сумнівається:
Глибокі переживання людини М. Рильський поєднує із змалюванням природи: осіннього саду з яблуками, жовтих полів, синього неба. Окремі деталі, пейзажні штрихи щемливо відтінюють настрій ліричного героя. Закінчується поезія афористичним висловом, який в узагальненій формі концентрує в собі підсумок роздумів поета:
Вірш “Ластівки літають, бо літається...” побудований на протиставленні таких понять, як любити — страждати. Автор стверджує природність, органічність почуття кохання, навіть його невідворотність для юнака чи юнки. Це закономірний етап осягнення життя, вияв його могутньої і вічної сили. “Земля стара” століття “кружляє, обертається”, а зі світом кохання кожен ознайомлюється по-своєму, це почуття переживається окремою людиною як неповторне і незабутнє. У поезії ідеться про Ганнусю, про всю молодь, яка сповнена енергії, надій, сподівань, готова “для блакитнокрилої плавби”. Цей місткий художній образ, запозичений у романтиків, суголосний пориванням молоді до незвіданого майбутнього. Весняна природа відповідає настроям вірша — вона буяє, квітне, навіть “чорну хмару сріблять голуби”. Оптимістичної тональності не порушують і останні рядки поезії:
У них поетичний підсумок: кохання — це повнота життя, радість і сльози. |