Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Гандизм

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Гандизм — суспільно-політичне та релігійно-етичне вчення видатного діяча індійського національно-визвольного руху Мохандаса Карамачанда Ганді (1869—1948). Гандизм, виходячи з релігії індуїзму, апелює до моралі, пропагує самовдосконалення. Звідси випливає основоположний принцип гандизму — «ахімса» (ненасильство). Йому відповідала в політиці тактика «сатяграхи» — масових ненасильницьких дій: неспівробітництво (бойкот товарів, установ, шкіл, відмова від посад, нагород тощо) та непокора (несплата податків, «хартал» — припинення економічної діяльності та ін.). Загальнонаціональні кампанії — «сатьяграхи» — проводилися у 1920—1922 та 1930—1931 pp. Основна форма індивідуальної «сатьяграхи» — голодування (М. Ганді вдавався до нього 17 разів). «Сатьяграха» сприяла мобілізації, політичному пробудженню, вихованню мас.

Гандизм засуджує колоніальне панування, проголошуючи своєю метою «пурна сварадж» (повне самоврядування), та європейську цивілізацію, в т. ч. і машинну індустрію як її елемент, протиставляючи їй ідеалізоване патріархально-селянське ручне виробництво. Політичний ідеал гандизму — «свадеші» — ненасильницька (або переважно ненасильницька) світська держава федерального типу з первісною ланкою влади в особі «панчаятів» — вибірних сільських урядів. Заперечуючи класову боротьбу, гандизм пропонує як ідеал соціальної справедливості «сарводайю» — суспільство загального добробуту з «опікою» власників над робітниками та селянами під контролем держави та зрівняльним розподілом (з винагородою «опікунів» за «обдарованість»), гандизм відстоює загальнонаціональні інтереси, єдність народу, виступає проти кастового поділу та релігійного фанатизму. Гандизм проповідує ненасильництво у зовнішній політиці, виступає за мирне розв’язання міжнародних проблем, співробітництво між усіма країнами аж до створення світового уряду (або всесвітньої федерації держав).

Демократичні принципи гандизму були значною мірою покладені в основу ідеології національно-визвольного руху, внутрішньої та зовнішньої політики незалежної Індії, хоч деякі вельми утопічні елементи гандизму (антиіндустріалізм, «опіка») не були реалізовані.

Див. також Деколонізація, Національно-визвольний рух.