Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з банківської справи

Органи та структура управління комерційного банку

Реферат

На главную
Реферати з банківської справи

7) затверджує умови оплати праці та матеріального стимулювання членів правління банку;

8) готує пропозиції щодо питань, які виносяться на загальні збори учасників;

9) здійснює інші повноваження, делеговані загальними зборами учасників банку.

Повноваження та порядок роботи спостережної ради банку визначаються статутом банку чи положенням про раду банку, що затверджуються загальними зборами учасників банку.

Правління (рада директорів) банку є виконавчим органом банку, здійснює управління поточною діяльністю банку, формування фондів, необхідних для статутної діяльності банку, та несе відповідальність за ефективність його роботи згідно з принципами та порядком, встановленими статутом банку, рішеннями загальних зборів учасників і спостережної ради банку.

У межах своєї компетенції правління діє від імені банку, підзвітне загальним зборам учасників та спостережній раді банку.

Правління банку діє на підставі положення, що затверджується загальними зборами учасників чи спостережною радою банку.

Голова правління (ради директорів) банку керує роботою виконавчого органу та має право представляти банк без доручення.

Ревізійна комісія здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю банку, наприклад:

1) контролює дотримання банком законодавства та нормативно-правових актів НБУ;

2) розглядає звіти внутрішніх і зовнішніх аудиторів та готує відповідні пропозиції загальним зборам учасників;

3) вносить на загальні збори учасників або спостережній раді банку пропозиції щодо будь-яких питань, віднесених до компетенції ревізійної комісії, які стосуються фінансової безпеки, стабільності банку та захисту інтересів клієнтів.

Ревізійна комісія обирається загальними зборами учасників банку з числа учасників або їх представників та підзвітна загальним зборам.

Членами ревізійної комісії не можуть бути особи, які є працівниками банку.

Ревізійна комісія здійснює перевірку фінансово-господарської діяльності банку за дорученням загальних зборів учасників, спостережної ради банку або на вимогу учасника (учасників), які володіють у сукупності більше ніж 10 відсотками голосів.

Ревізійна комісія має право залучати до ревізій та перевірок зовнішніх та внутрішніх експертів і аудиторів.

Вона доповідає про результати ревізій та перевірок загальним зборам учасників чи спостережній раді банку. Ревізійна комісія готує висновки до звітів і балансів банку. Без висновку ревізійної комісії загальні збори учасників не мають права затверджувати фінансовий звіт банку.

Члени ревізійної комісії можуть брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях спостережної ради та правління банку.

Засідання ревізійної комісії проводяться за необхідністю, але не рідше одного разу на рік.

Позачергові засідання ревізійної комісії можуть скликатися спостережною радою банку чи за ініціативою акціонерів, які володіють більше ніж 10-ма відсотками голосів.

Рішення приймається більшістю голосів членів ревізійної комісії.

Повноваження ревізійної комісії банку визначаються статутом банку, а порядок її роботи — положенням про ревізійну комісію, що затверджується загальними зборами учасників (акціонерів) банку.

Структура функціональних підрозділів комерційного банку не є суворо визначеною, а передбачає врахування таких факторів, як розмір банку та його спеціалізацію.

Нині в українських банках простежується тенденція до збільшення професійного навантаження на кожного працівника, до поглиблення спеціалізації. Тож не дивно, що часом працівники одного управління мало, а то й зовсім не знають, чим саме займаються співробітники іншого. Професійну замкнутість посилює і специфіка роботи у банківській установі, зокрема, необхідність зберігати службову та комерційну таємниці.

Головним керівним органом будь-якого вітчизняного комерційного банку є його правління на чолі з головою. Якщо банк — акціонерне товариство, то голова правління обирається на зборах акціонерів, які відбуваються, як правило, раз на рік. Голову правління приватного банку призначає власник установи. В українських банках до складу правління, як правило, входять усі заступники голови.

Кредитний комітет створюється та скликається для прийняття остаточного рішення щодо надання кредиту. Складається з усіх членів правління та начальників кредитного, юридичного відділів та служби безпеки.

Кадрова комісія — це консультативний орган, який діє при правлінні. Висновки кадрової комісії мають лише рекомендаційний характер. До її складу входять усі члени правління і начальники всіх відділів. Основні завдання кадрової комісії: проведення конкурсів на заміщення вакансій; проведення (як правило, раз на рік) атестацій співробітників.

Управління активно-пасивних операцій традиційно є основним підрозділом будь-якого комерційного банку. До його складу входять відділи:

• кредитний: залучення строкових депозитів підприємств; кредитування підприємств, населення, співробітників; міжбанківське та міжфілійне кредитування; аналіз платоспроможності позичальників; розрахунок і формування страхових резервів під можливі втрати від неповернених кредитів; нарахування відсотків за кредитами; контроль позичальника; ведення рахунків овердрафту; формування звітності за кредитними операціями;

• цінних паперів: купівля та продаж державних, недержавних, корпоративних цінних паперів; інші інвестиції; нарахування доходів за ними; облік акціонерів банку; нарахування і виплата дивідендів за результатами роботи банку; обчислення і формування страхових резервів під можливі втрати від інвестиційної діяльності; формування звітності щодо цінних паперів;

• валютних операцій: купівля і продаж безготівкової валюти для клієнтів; обов’язковий продаж валюти експортерів; формування курсової політики банку; контроль за роботою обмінних пунктів; продаж дорожніх чеків; відправлення, отримання і виплата валютних переказів клієнтів; термінові перекази системою Western Union; контроль за дотриманням встановлених законодавством термінів експортно-імпортних операцій; стягнення із клієнтів комісій за валютні операції;

• роботи з фізичними особами: обслуговування розрахункових рахунків населення; залучення строкових депозитів населення; нарахування і сплата відсотків вкладникам; виплата пенсій; ведення інвестиційних рахунків населенняна купівлю житла; продаж пластикових карток; стягнення з клієнтів комісійних за надані послуги; формування звітності щодо операцій з населениям.

Всі банківські операції повинні знайти відповідне бухгалтерське відображення. Для цього створюється управління бухгалтерського обліку, звітності та касових операцій. Воно складається з таких відділів:

• операційний: виконання платіжних доручень клієнтів; контроль за наявністю коштів на рахунку; контроль за використанням печатки й підпису керівника підприємства в платіжному дорученні; ведення розрахунків за безакцептними та безспірними вимогами; видача довідок і виписок з клієнтських рахунків; стягнення з клієнтів комісій за надані послуги; формування звітності щодо операцій клієнтів;

• касових операцій: перевірка отриманих від клієнтів грошей для виявлення серед них фальшивих; перерахунок і пакування купюр; видача готівки з рахунків клієнтів; стягнення комісій за касові операції; контроль за залишками готівки у національній та іноземній валютах; купівля та продаж готівки; формування звітності щодо касових операцій;

• планово-фінансовий: формування, аналіз, контроль і надсилання в НБУ форм банківської звітності; складання платіжного календаря, розрахунок розміру обов’язкового резервування залучених коштів; планування бюджету банку; аналіз фактичного виконання бюджету; планування інвестиційного бюджету; аналіз діяльності територіально відокремлених безбалансових відділень (ТВБВ); складання рекламних звітів для клієнтів та акціонерів;

• банківська бухгалтерія: відкриття рахунків; облік основних засобів, матеріальних цінностей і нематеріальних активів; нарахування заробітної плати; сплата податків та інших обов’язкових внесків; облік і контроль банківських витрат; формування бухгалтерської звітності;

• грошового обігу: контроль за дотриманням касової дисципліни підприємствами; контроль за використанням підприємствами готівки за цільовим призначенням; встановлення лімітів залишку готівки в касі підприємства; контроль за своєчасністю виплати зарплати; формування звітності щодо грошового обігу;

• обліку валютних операцій: бухоблік валютних операцій згідно з діючими планами рахунків; щоденна переоцінка залишків на рахунках клієнтів відповідно до коливань валютних курсів; формування звітності за валютними операціями.

Адміністративно-господарське управління, до якого здебільшого входять:

• відділ автоматизації та інформаційно-технічного забезпечення: підтримка комп’ютерів і програмного забезпечення банку в робочому стані; ведення операційного дня банку (ОДБ), який містить інформацію щодо всіх рахунків і всіх клієнтів банку; відправлення та приймання електронних платежів, електронної пошти; пошук і знешкодження комп’ютерних вірусів; ведення системи “Банк-клієнт”; стягнення з клієнтів комісій за надані послуги;

• юридичний відділ: контроль за дотриманням законності у процесі укладення всіх угод банку; юридична оцінка заставного майна; ведення претензійної роботи; участь у судових та арбітражних засіданнях;

• служба безпеки: робота з клієнтами у випадку невиконання ними своїх зобов’язань; співробітництво з правоохоронними органами; контроль за дотриманням співробітниками режиму роботи; інструктаж співробітників із питань банківської таємниці та техніки безпеки; формування звітності щодо прострочених кредитів;

• сектор інкасації та перевезення цінностей: перевезення готівки; обслуговування ТВБВ;

• відділ кадрів: оформлення прийому та звільнення співробітників, відпусток, додаткових робочих днів тощо; контроль за дотриманням законодавства про працю; ведення архіву;

• господарський відділ: організація капітального та поточного ремонту; купівля автомобілів, оргтехніки, меблів, рекламної продукції та канцелярських товарів; організація урочистих подій;

• відділ розвитку та роботи з клієнтами: пошук і залучення нових клієнтів; розробка тарифів на послуги банку; контроль за діяльністю ТВБВ; профспілкова діяльність;

• територіально відокремлені безбалансові відділення: виконання платіжних доручень клієнтів; касові операції; валютообмінні операції; стягнення комісійних за надані послуги.

Управління внутрішнього аудиту — основний контролюючий підрозділ банку. Серед його функцій: контроль за відповідністю всіх банківських операцій чинному законодавству; координація відносин банку із зовнішніми ревізорами, аудиторами, податковими органами тощо; виконання функцій третейського судді — розв’язання всіх бухгалтерських та юридичних дискусій у межах банку; перевірка достовірності інформації, що надається керівництву банку; управління ризиками; контроль за законністю відносин з інсайдерами.