Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Медоносні дерева і кущі

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Липа серцелиста (Tilia cardifolia Bess.) — росте в лісах. Висаджують в лісосмугах, садах і парках, на вулицях міст. Починає цвісти і плодоносити з 25 років. Цвіте в кінці червня — в липні. Квітки — багате джерело нектару. Липа за сприятливих умов дає головний взяток. Бджоли дуже інтенсивно відвідують її квітки. Середньодобова кількість меду з липи у звичайних умовах — близько 4,5 кг від сім'ї бджіл. Медопрдуктивність в середньому 600 кг/га суцільних насаджень. Мед приємний на смак, має ніжний аромат квіток липи, ціниться вище від інших сортів.

Липа широколиста (Tilia platyphyllos Scop) — поширена в мішаних та широколистих лісах західних областей України. Висаджують в садах і парках як декоративне дерево. В червні — липні з'являються ароматні яскраво-жовті квітки. Бджоли охоче їх відвідують. Цінний медонос, але поступається перед серцелистою липою за медопродуктивністю. Одне дерево липи широколистої дає від 0,210 до 1,363 кг, а серцелистої — від 0,538 до 2,327 кг цукру в нектарі.

Клен польовий (Acer campestre L.) — росте в лісах, на узліссях, в чагарниках майже на всій території республіки. Квітки жовто-зелені, зібрані в широкі складні щитки. Цвіте після розпускання листя наприкінці квітня — в травні, 7—10 днів. Квітки виділяють багато нектару. Медопродуктивність суцільних насаджень — до 1000 кг/га.

Клен татарський, чорноклен (Acer tataricum L.) — росте на узліссях, лісових галявинах, у степових чагарниках майже всієї території України.

Квітки білуваті, зібрані в густі овально-щиткоподібні суцвіття-волоті. Цвіте в травні — червні. Бджоли беруть нектар і пилок. Медопродуктивність близько 300 кг/га насаджень.

Клен несправжньоплатановий, явір (Acer pseudoplatanus L.) — росте в лісах Карпат та на Правобережжі. Квітки жовто-зелені, зібрані в довгі колосоподібні китиці. Цвіте в зоні Карпат наприкінці квітня — в травні, 26 днів. Бджоли добре його відвідують. Медопродуктивність 130—200 кг/га насаджень.

Яблуня дика (Malus silvestris Mill.) — поширена майже на всій територій України, але найбільш на Поліссі, в Карпатах та Лісостепу. Квітки білі або рожеві, зібрані по 5—6 в зонтикоподібні суцвіття. Цвіте наприкінці квітня — в травні, 10—12 днів. Бджоли дуже добре відвідують квітки і беруть нектар та пилок. Обніжжя в яблуні світло-сіре. Цінний весняний медонос, що забезпечує бджолам підтримуючий взяток і сприяє нарощуванню сили сім'ї до головного медозбору. Медопродуктивність в зоні Карпат — 20—25 кг/га насаджень.

Кизил справжній, дерен (Cornus mas L.) — росте в лісах, між кущами у Закарпатті, в західній та південно-східній частинах правобережного Лісостепу і в Криму. Квітки жовті, зібрані у зонтикоподібні суцвіття. Кожне суцвіття має 5—9 квіток, в чотирилисткових обгортках. Цвіте в березні — квітні до розпускання листя. Кизил справжній — найбільш ранній медонос. Крім нектару, бджоли з нього збирають світло-жовтий пилок та клей.

Терен звичайний (Prunus spinosa L.) — росте на узліссях і галявинах, у ярах та балках, чагарниках та інших місцях майже всієї території України. Використовують для закріплення ярів і балок та створення живоплоту. Квітки поодинокі, білі, розпускаються до появи листя, густо вкривають гілки. Цвіте в квітні — травні, 7—9 днів. Цінний ранній медонос, який добре відвідують бджоли і беруть з нього нектар та пилок. Медопродуктивність 25 кг з 1 га.

Глід (Grataegus L.) — використовують для декоративних насаджень, живоплоту, а також висаджують у лісосмугах та по узбіччях залізниць. Найбільш поширені криваво-червоний, замшевий, колючий, український дрібнолистий та чашечкоподібний види глоду.

В дикому стані росте на узліссях, по берегах річок та в лісостепових районах. Добре розмножується насінням. Квітки білі або рожеві, невеликі, двостатеві, зібрані в складні щитковидні суцвіття. Цвіте в травні — червні. Квітки медоносні. З них бджоли беруть нектар і пилок.

Жостер проносний (Rhamnus cathartica L.) — росте на узліссях, між кущами, на схилах. Використовують як декоративну й лікарську рослину. Розмножується живцями і насінням. Квітки одностатеві, жовтувато-зелені, тичинкові і маточкові, розміщуються в пазушних пучках рослин по 10—15. Цвіте в травні — червні. Бджоли беруть нектар і пилок.

Крушина ламка (Frangula alnus Mill.) — поширена на узліссях заплавних і суходільних лісів, між кущами по берегах річок, на болотах і вогких луках майже всієї території України. Квітки дрібні, двостатеві, по одній-три в пазушних пучках, білувато-зеленуваті. В основі чашечки квітки розміщені нектарники. Цвіте в травні — липні, 65—70 днів. Бджоли охоче її відвідують, беруть нектар і пилок. В окремих місцях ця рослина забезпечує високопродуктивний медозбір. Медопродуктивність у зоні Карпат досягає 70 кг/га насаджень.

Ожина звичайна, сиза (Rubus caesius L.) — росте в лісах, ярах по берегах річок, серед кущів. Придатна для закріплення схилів і ярів. Квітки білі, правильної форми. Цвіте в червні — серпні і виділяє багато нектару. З 1 га заростей дає понад 40 кг цукру в нектарі.

Чорниця (Vaccinium myrtillus L.) — росте в хвойних і мішаних лісах Карпат та Полісся України. До грунту невибаглива, але не любить зволожених місць. Квітки поодинокі, зеленувато-білі з рожевим відтінком, сидять на коротких квітконіжках у пазухах листків. Цвіте в травні — червні. Добрий медонос. У нектарі з 1 га міститься понад 65 кг цукру.

Брусниця (Vaccinium vitis-idaea) — поширена у хвойних й мішаних лісах Карпат і Полісся України. На лісових галявинах утворює зарості. Стійка проти низьких температур. Дзвоникоподібні білі або блідо-рожеві квітки зібрані у пониклі китиці, розміщені на кінцях гілок. Цвіте в травні — червні. У теплу вологу погоду виділяє нектар, але значно менше, ніж чорниці.

Верес звичайний (Calluna vulgaris Hill.) — поширенний у Карпатах і північній частині Полісся. Утворює зарості на добре зволожених піщаних, супіщаних, торфових грунтах, у соснових і рідше мішаних лісах, у горах, на узліссі та полонинах. Квітки лілові або лілово-рожеві, зібрані в однобокі китиці на коротких квітконіжках. Цвіте в серпні — вересні. Цвітіння починається після головного взятку з гречки, що сприяє подовженню взятку. Верес — медонос з високою нектаропродуктивністю, яка залежить від віку, а також освітлення рослин та складу грунту. Медопродуктивність 150 кг/га заростей. Квітки вересу бджоли інтенсивніше відвідують на добре освітлених галявинах, ніж у затінених місцях.