Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Бджолина отрута

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Бджолина отрута використовується з лікувальною метою як введенням в організм безпосередньо із жала, так і в переробленому стані.

Отруту виробляє кожна робоча бджола спеціальною залозою для захисту свого гнізда від викрадачів меду та різних ворогів. Народжується вона без отрути, в перші дні беззахисна і не проявляє інстинкту жалення. Наповнення міхурця, в якому смертельна рідина зберігається до кінця життя, починається вже через кілька днів після виходу з комірки, а особливо з 10-денного віку. При жаленні випорскується від 0,2 до 0,4 мг отрути. Виливання її з резервуару триває і після відокремлення жала від бджоли.

Сучасна технологія забезпечує одержання від сім'ї близько 1 г цінної лікарської сировини без загибелі бджіл. На пасіках отрути заготовляють незначну кількість. Збирання її особливо там, де бджоли тривалий час не зайняті медозбором, є одним із способів раціонального використання потенціальних можливостей сімей для підвищення ефективності галузі.

Свіжа бджолина отрута являє собою прозору жовтувату рідину з різким своєрідним запахом і пекучим гірким смаком. Вона густа, містить близько 40 % сухих речовин. Питома вага 1,131 г/см3, реакція кисла (рН розбавленої 100 частинами води від 4,5 до 5,5). На повітрі швидко висихає, перетворюючись у тверду масу. Отрута розчинна у воді, кислотах, водно-гліцеринових сумішах, абрикосовій олії і не розчиняється в спирту. В сухому стані вона стійка і може зберігатись тривалий час, а в нестерильних розчинах — псується. Її складові частини руйнуються під дією сильних кислот (азотної, сірчаної), етилового спирту, оксидів, сонячного світла і високих температур. Низькі температури і заморожування сприятливі для зберігання.

В складі отрути близько 50 % мелітину — дуже отруйного білка, який в організмі людини розчиняє червоні кров'яні тільця, знижує кров'яний тиск, викликає скорочення гладеньких і поперечно-смугастих м'язів тощо. Біологічно активним є також гістамін (до 1,7 %), який зумовлює помітну місцеву реакцію організму на ужалення. Важливими вважають також ферменти фосфоліпазу А (14 %) та гіалуронідазу. В невеликих кількостях продукт містить органічні кислоти, глюкозу, фруктозу, зольні елементи, жироподібні, ароматичні та інші речовини.