Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Пенсійний фонд України

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

— участь у підготовці нормативних актів, спрямованих на вдосконалення системи пенсійного забезпечення, та порядку підвищення розміру пенсій у зв'язку зі зміною індексу споживчих цін і підвищенням заробітної плати.

Доходи бюджету фонду формуються за рахунок таких надходжень:

— зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування;

— коштів державного та місцевих бюджетів;

— добровільних внесків і пожертвувань підприємств, установ, організацій та громадян;

— сум фінансових санкцій, стягнених за порушення порядку сплати зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування;

— сум відсотків за користування тимчасово вільними коштами фонду;

— інших надходжень.

Основним джерелом доходів Пенсійного фонду є збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Платниками цього збору є:

1) суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;

2) філії, відділення підприємств, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на іншій території;

3) фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, адвокати, приватні нотаріуси;

4) фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами.

Для платників першої і другої груп збір справляється з фактичних витрат на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і премій. До цих витрат не відносяться витрати на оплату виконаних робіт (послуг) згідно з цивільно-правовими договорами, на виплату доходів у вигляді дивідендів, процентів тощо, а також інші витрати, які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, не нараховується збір на такі види оплати праці та виплати:

— вихідна допомога у разі припинення трудового договору;

— компенсація за невикористану відпустку;

— добові за відрядження у межах норм, встановлених законодавством, та виплати замість добових;

— заробітна плата за дні роботи без винагороди за працю, яка перераховується до бюджету або на благодійні цілі;

— суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків;

— стипендії слухачам підготовчих відділень, студентам, аспірантам, що навчаються з відривом від виробництва;

— державні стипендії видатним діячам науки, освіти і культури;

— Державні премії України в галузі науки і техніки, Державні премії імені Тараса Шевченка, іменні премії, що присуджуються НАН України та галузевими академіями наук;

— допомога, яка виплачується за рахунок підприємства, установи, організації молодим спеціалістам під час відпустки після закінчення вищого або професійно-технічного навчального закладу;

— інші виплати згідно з законодавством.

Для платників збору, віднесених до третьої та четвертої груп об'єктом оподаткування є відповідно сума оподатковуваного доходу (прибутку) і сукупний оподатковуваний дохід, обчислені відповідно до законодавства.

Ставки збору для платників першої, другої та третьої груп встановлено в розмірі 32 відсотків від об'єкта оподаткування. Для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, збір визначається окремо за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 32 відсотки для інших працівників такого підприємства.

Для фізичних осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичних осіб, які виконують роботи згідно з цивільно-правовими договорами, ставки збору встановлено в розмірі 1 відсотка від сукупного оподатковуваного доходу, якщо він не перевищує 150 грн. на місяць, і в розмірі 2 відсотків від сукупного оподатковуваного доходу понад 150 грн.

З метою забезпечення погашення заборгованості з виплати пенсій, збільшення надходжень до Пенсійного фонду Указом Президента "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій" від 31 серпня 1998 року тимчасово, до повного погашення заборгованості з виплати пенсій введено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а саме:

— з операцій купівлі-продажу валют;

— з продажу ювелірних виробів;

— з операцій відчуження легкових автомобілів.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют сплачують юридичні та фізичні особи, які купують валюту за гривні. Уповноважені банки та їхні клієнти, які купують готівкову або безготівкову валюту, в заявах щодо купівлі-продажу валюти та у квитанціях про здійснення операцій обміну валюти повинні передбачати окремим рядком такий збір у розмірі 1 відсотка від суми купівлі-продажу.

Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій продажу ювелірних виробів із золота, крім обручок гладкошліфованих та з алмазною обробкою, є суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю ювелірними виробами із золота. Збір сплачується в розмірі 5 відсотків вартості проданих ювелірних виробів із золота.

Збір з операцій відчуження легкових автомобілів сплачують підприємства, установи, організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі. Органи Державтоінспекцій здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати цього збору, що підтверджується відповідним документом. Ставка збору — 1 відсоток від вартості автомобіля.

Для поповнення доходів Пенсійного фонду згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про обов'язкове державне пенсійне страхування" з вересня 1999 року до 1 січня 2002 року справляються збори на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, вироблених в Україні або імпортованих в Україну тютюнових виробів, вартості послуг стільникового рухомого зв'язку.