Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

З метою посилення соціального захисту малозабезпечених сімей Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1999 року було запроваджено надання нового виду допомоги — державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Зазначеною постановою було затверджене Положення про умови та порядок надання адресної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким було визначено, що така допомога надаватиметься сім'ям з 1 квітня 1999 року у грошовій формі. Дія постанови поширювалася на сім'ї, які мають невисокий рівень доходів і складаються з пенсіонерів і дітей віком до 16 років (учнів — до 18 років), а також з непрацюючих осіб працездатного віку, що зайняті доглядом за дітьми, час якого зараховується до трудового стажу, осіб, що мають трьох і більше дітей віком до 16 років і зайняті доглядом за ними, осіб, шо доглядають за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за особами, які досягли 80-річяого віку.

Право на отримання допомоги мала та сім'я, середньомісячний сукупний дохід якої на одного члена сім'ї був нижчий за встановлений розмір. Цей розмір визначався, виходячи з мінімального доходу, що дає право непрацездатним громадянам на одержання цільової грошової допомоги на прожиття (Указом Президента України від 28 червня 1999 року № 753/99 було визначено, що цей розмір мінімального доходу дорівнює 46 грн.).

Методика обчислення адресної соціальної допомоги була доволі складною. Вона передбачала не тільки вирахування сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, але й застосування коригуючих коефіцієнтів, які враховують кількісний склад сім'ї. Розмір вказаної допомоги визначався як різниця між величиною сукупного доходу сім'ї, шо дає право на призначення соціальної допомоги, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.

Особливістю нової системи соціальної допомоги було те, що передбачалася відповідальність одержувачів за подання недостовірних даних про майновий та матеріальний стан. При підтвердженні такого факту виплата допомоги припинялася, а незаконно виплачені суми поверталися громадянами в подвійному розмірі.

У 2000 році з метою законодавчого закріплення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також прив'язки умов її надання до прожиткового мінімуму — основного соціального стандарту, встановленого Конституцією України, було прийнято Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Зазначеним законом передбачене надання щомісячної допомоги малозабезпеченим сім'ям в грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. На відміну від постанови Кабінету Міністрів України, яка сильно обмежувала коло сімей, що мають право на допомогу, за їх складом і враховувала коригуючі коефіцієнти сімейності, закон встановив єдиним критерієм при визначенні права на допомогу лише доходи сім'ї.

За законом розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим, ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

При цьому законом визначено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Цей рівень встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

За розрахунками, реалізація зазначеного закону в повному обсязі (виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму) коштувала б у 2001 році понад 2 млрд. грн., вишукати які через обмеженість фінансових ресурсів держави не було можливості.

Тому статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" було встановлено рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 50 гривень в розрахунку на одну особу. Ця сума була визначена, виходячи з реальних можливостей видаткової частини бюджету на 2001 рік.

Виходячи із зазначеного рівня забезпечення прожиткового мінімуму, в розрахунках розміру коштів, що передаються у 2001 році з Державного бюджету України до бюджетів адміністративно-територіальних одиниць у вигляді дотацій, на виплату державної соціальної допомога малозабезпеченим сім'ям передбачені асигнування у загальній сумі 280,2 млн. грн., що в 40 разів більше за відповідний показник, врахований в бюджеті на 2000 рік.