Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні постаті України

Вишневецький Дмитро Іванович (Байда)

Біографія

(? — 1563)

Перший козацький отаман

На главную
Видатні постаті України

Дмитро Вишневецький був старшим з чотирьох синів князя Івана Михайловича Вишневецького. Народився він, імовірно, у м. Вишневець на півдні Волині (нині Тернопільська область). Дата народження невідома.

Популярність Дмитро Вишневецький здобув наприкінці 30-х — на початку 40-х років XVI ст., коли тривала багатолітня і складна боротьба проти численних степових орд — турків, татар та ін.

Історики стверджують, що Дмитро Вишневецький почав боротьбу із ординцями ще з 1538 p., коли його батько організував своїх підлеглих на виступ проти турків і татар. На початку 50-х років XVI ст. його ім'я постійно фігурує у численних турецьких скаргах.

З невідомих причин у 1553 р. Д. Вишневецький посварився зі своїм сюзереном Королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом і вирушив до турків — чи то у Стамбул, чи то в Акерман. З усіх протирічливих свідчень щодо його перебування у турків відомо, що прийняли його там добре, але на початку 1554 р. він повернувся до Литви і отримав від короля для управління Канівське й Черкаське староства. Ще через два роки (1556) Д. Вишневецький здійснив першу військову операцію проти татар. У серпні-вересні 1556 р. він з невеличким загоном захопив острів Малу Хортицю, де і було засновано славнозвісну Запорозьку Січ та споруджено велику оборонну фортецю.

Наприкінці літа 1557 р. татарський хан Давлет Гірей з великим військом оточив Січ, але за 24 дні облоги так і не зміг її взяти. Наступного ж року, влітку після жорстокої облоги Хортицької фортеці військами хана Гірея, Дмитро Вишневецький покинув Січ і закріпився у Каневі і Черкасах, де шукав підтримки польського короля і московського царя в боротьбі з кримським ханом.

Д. Вишневецький здійснив численні походи проти Оттоманської імперії, а останній — в 1563 p., коли з армією в чотири тисячі воїнів зайшов до Молдавії. Тут він потрапив у полон і був відправлений до Стамбула на страту. Щодо самої смерті Дмитра Вишневецького достовірних даних немає. Збереглися про це лише численні народні легенди і перекази, оспівані в народній творчості.

Великою історичною заслугою Дмитра Вишневецького було об'єднання козаків Дніпровського Низу і створення козацького центру — Запорозької Січі як міцної, потужної організації для опору ворогам і оборони кордонів Вітчизни.