Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні постаті України

Сікорський Ігор Іванович

Біографія

(1889 — 1972)

Авіаконструктор, підприємець

На главную
Видатні постаті України

Ігор Іванович Сікорський народився 25 травня 1889 р. в Києві в родині професора-медика, який працював в Університеті св. Володимира. У 1903—1906 pp. Ігор навчався в Морському кадетському корпусі, а в 1907—1914 pp. — у Київському політехнічному інституті. Зі студентських років майбутній авіаконструктор захопився авіаконструюванням, якому присвятив усе своє цікаве і багатогранне творче життя.

У Києві він лише впродовж 1908—1912 pp. спроектував і побудував шість моделей літаків і гелікоптерів. Працюючи головним конструктором авіаційного відділу Російсько-Балтійського вагонного заводу, Ігор Сікорський конструює велику серію нових типів літаків, серед яких такі відомі гіганти, як "Ілля Муромець", "Російський витязь". У 20-ті роки Ігор Сікорський конструює різні типи літаків, зокрема пасажирські лайнери у США, а з 1943 р. фірма, яку він створив, стає провідним виробником гелікоптерів у світі.

Талант і працездатність Ігоря Сікорського справді не мали меж, але понад усе вражала його незборима жадоба досягти результату, поставленої мети. Так, перший в Росії гелікоптер І. Сікорський побудував ще у липні 1909 p., але в той час, проводячи натурні випробування, він зрозумів, що піднімальна потужність гвинтів є недостатньою. Йому не вдається піднятися у повітря і на своєму першому літаку (квітень 1910 p.), оскільки двигуну також бракувало сили. І. Сікорський все ж піднявся того року у повітря на своєму другому літаку, але апарат розбився при спробі зробити поворот.

У 1911 р. Ігор Сікорський збудував літак С-5, на ньому він склав іспит на звання пілота, встановив чотири світових рекорди. На цьому літаку, що вперше мав місця для пасажирів, видатний конструктор не лише здійснював польоти, а й возив пасажирів. Пізніше він створював літаки ще досконалішої конструкції, що мали кращі технічні, льотні характеристики, — С-6 (двигун зі 100 кінськими силами та кабіною на три особи), літак С-6А, що мав злітну вагу 1100 кг, корисне навантаження 450 кг. За цю модель на Московській повітроплавальній виставці Ігоря Сікорського було нагороджено Великою Золотою медаллю.

З 1912 р. 22-річний юнак уже працює головним конструктором Російсько-Балтійського вагонного заводу. Саме тут уперше було розроблено серію нових літаків, у тому числі навчальних, тренувальних, гідролітак. Уже в 1913 р. Ігор Сікорський започатковує так зване важке літакобудування — його "Російський витязь" в кілька разів за своїми розмірами і масою переважав усі відомі до цього часу літаки.

Ще більш потужним був його літак "Ілля Муромець". На відміну від попередньої чотирьохмоторної моделі із закритою пілотською кабіною "Ілля Муромець" лише за площею крил втричі був більшим, був оснащений комфортабельним пасажирським салоном з електричним освітленням. Уже на другому літаку "Ілля Муромець" І. Сікорський здійснив перший унікальний переліт від Петербурга до Києва і назад. Цей літак було оцінено і як унікальний засіб армійської військової розвідки для нанесення бомбових ударів. І справді, у роки Першої світової війни нові модифікації літака "Ілля Муромець" випускали серійно — їх використали для створення військової ескадрильї і у такий спосіб фактично було закладено основи російської авіаційної промисловості.

Після 1917 р. через економічний розлад на Російсько-Балтійському вагонному заводі Ігор Сікорський у січні 1918 р. приймає запрошення і від'їжджає працювати у Францію. Нетривале перебування у Франції закінчується переїздом у США, де конструкторський талант Ігоря Івановича мав більше можливостей для розвитку і реалізації. Тут разом з групою емігрантів з Росії Ігор Сікорський організує в 1923 р. літакобудівну фірму, яка досить швидко входить до складу могутньої вже у той час авіаційної корпорації "Юнайтед ер крафт енд транспорт корпорейшен".

До 1939 р. Ігор Сікорський створив близько 15 типів літаків. З 1939 р. він перейшов на конструювання гелікоптерів одногвинтової схеми, після чого їх серійне спорудження і випуск набули поширення не лише у США, а й у Франції, Великобританії, інших європейських країнах. Найвдалішими з них визнані S-51, S-55, S-56, S-61, S-64 і S-65. І. Сікорський перший почав будувати турбінні гелікоптери, гелікоптери-амфібії, на яких прибиралися шасі, та "летючі крани". На гелікоптерах Ігоря Сікорського вперше у світі було здійснено переліт через Атлантичний (S-61; 1967) і Тихий (S-65; 1970) океани (з дозаправленням у повітрі).

Ігор Іванович Сікорський, наш великий співвітчизник, увічнив себе як основоположник російської авіаційної промисловості, розробник перших міжконтинентальних пасажирських авіалайнерів, організатор серійного випуску гелікоптерів.