X
Одного ранку лежу я та думаю, коли в хату вбігла Катря. — Іди, йди, хутенько йди, Усте! — Куди йти? — До панночки, до панії! Та хутенько ж бо, Усте! Послали по тебе, щоб зараз ішла. Панночка пожалкувалась на тебе старій, що ти вже зовсім одужала, та не хочеш робити, служити. Іди ж бо, йди! — Як же йти, Катре, не здолію я по землі ступати! — Я тебе доведу, голубко! Зможися, щоб іще гірш тобі не було. Ходімо-бо, ходімо! Ледве я доплелась до будинку. На порозі стріла панночка. — Чого се ніжишся? Чому не йдеш служити? Ледащо ти! Постривай! Я тобі таку кару вимислю, що ти й не бачила, й не чула. Та кричить же то, Боже! Аж задихалась, штовхає мене, за рукав смикає... Годинонько ж моя! Як вона охижіла, яке страшне зробилося в неї те личко гожеє!.. На той крик і пані не заллялась прилізти... Давай мене лаяти. Ще нахвалялась і бити. А ми, спасибі Богу, того не дознавали од неї, поки не вселилась панночка. Всчалися тоді в нас карності щоденні, щоденний плач. Чи хто всміхнеться (не часто всміхалися), панночка біжить до старої: "Бабуню, мене не шанують!" Чи хто заплаче: "Бабуню, діла не роблять, та ще й плачуть!" Та на всіх такеньки вадить та й вадить навадниця наша. А стара лютує, нас карає, — молодий вік ізгадала!
XI
Тільки і дишемо було, як наїде гостей-паничів та трохи забуде про нас панночка. Вийде до них — ляскотить по-пташиному, привітна, люба — і що то? — не пізнати!.. А вже як ті паничі коло неї... Той торуч із нею шиється, а той з кутка на неї очима світить; сей за нею у тропу точиться, а той знов збоку поглядом забирає. Вона ж між ними, мов тая перепеличка, звивається. — Котрий-то з них попадеться? — говоримо було дівчата... — Дознає неборак, почім ківш лиха! Спершу стара пані тішилась велико тими гостьми, а далі, як почались між ними сварки, стала думати та гадати: не рада вже їм, да не одбити. Наїде їх силечка одна, та кожний же то домагається панноччиного привіту собі; один одного зневажає, та й сваряться і гризуться. Почала вже їх стара пані собаками (за очі) взивати. Аж так над осінь доля панноччина прийшла — і шарахнули вони усі од неї врозсип, себе самих соромлячися.
XII
Спізнався з панночкою полковий лікар та й почав щодня вчащати. Такий він був тихий, звичайний, до кожного привітний, — і на панича не походив!.. А як з нею спізнався? Вже давненько панночки приїжджі переносили, що який-то вже там лікар полковий хороший: і брови йому чорні, й уста рум'яні, і станом високий, — така вже краса, що й не сказати! Тільки що гордий дуже, — на жодну не погляне, не заговорить, хоч там як до його не заходь... Панночка, чуючи таке, було частенько говорить старій: — Якби ви, бабусечко, того лікаря до нас завітали, — нехай побачу який!.. А стара було на те: — Моя дитино, нацокотали тії верхоумки скосирні, а ти віри пойняла... Велике диво — полковий лікар! Се злидні, бідота! Що тобі з такими заходити? — Та нехай я тільки його побачу, бабуню! Чи справді він такий, як славлють. — Цур йому! Ще вв'яжеться! І так уже багато коло тебе звивається, а жоден не сватає. Один одного перебиває та сваряться, — бодай ви виказились! От же як стара одмагалась! А внучечка як на пню стала: лікаря та й лікаря! Першого ж наїзду, як жарнув полковий начал, мусила стара ними переказувати, що лікаря до себе в гостину запрошує. Ті живо погодились: "Привеземо, привеземо", — кажуть. — А коли ж ви нас одвідаєте? — питає панночка, сюди-туди обертаючись та в вічі їм заглядаючи, немов як лисеня. — Чи хутко? — Коли ви такі ласкаві, то ми й позавтрьому будемо, — кажуть гості, як на ногах не підлітуючи. І поїхали, раденькі, що дурненькі.
XIII
Та вже й убралась того дня панночка хороше! А стара супиться та все бурчить: — Нащо нам та голь нещадима здалася! Панночка наче не чує того слова. Стара тільки тим виміщає, що нас душить. Коли наїхали полкові, а лікаря нема. "Дякує, — кажуть, — за ласку, та нема в його часу ані години: недужих у його багато, — лічить". — І не силуйте його, — каже стара, — нехай лічить з Богом! Панночка тільки почервоніла і уста закусила. Та й було ж нам, як гостей випроводили! За все ми одтерпіли!.. Того ж таки тижня самого занедужала панночка. Охає, і стогне, і кричить. Стара злякалясь, плаче, по лікаря шле. А полковий знающий, кажуть, та й живе ближче за всіх, — по його! Тим часом панночка вбралась якнайкраще та й лежить у ліжку, як мальована, — дожидає. Приїхав він, подививсь, розпитав. А вона ж то вже — і головку хилить, і говорить, помісь співає. Побув яку годину та й прощається: "Завтра навідаюсь". Стара пита у внучечки, внучечка задумалась, — тільки їй на питання киває. А як стара спитала: "Що, як лікар? показався як?" — то вона стрепенулась: "Гордий, — каже, — такий, як пан вельможний... І що він собі думає!" Лічив-лічив той бідолаха та й закохався. Покохала його й панночка. Почули духом паничі, куди потягло, — постерегли одразу, що воно є, та й зслизли. Стара пані тільки що головою в мур не б'ється, та нічого не врадить: "Як ви мені, бабуню, на перешкоді станете — умру!.. І не гомоніть! Не одмовляйте! змилуйтеся!" Стара й годі, тільки охає.
XV
Любила вона його, та якось чудно любила, не по-людськи. Ото навернеться було хто з панночок-сусідок, допитуються. — Чи правда, що тая гординя та в тобі закохався?.. Сватає?.. Ревнивий?.. Які дари тобі дарує?.. Чи ти його поважаєш, чи він тебе слухає? — Вважайте самі, — одказує панночка, всміхаючись. Та й почне перед панночками наругу на його зводити. — Слухайте, — каже до його, — їдьте до міста та купіть мені те й те, та хутенько! Поскоріться ж, щоб я не гнівалась! Він зараз їде, купує там, що казано. — Боже мій, чого се понакуповували? Я сього не хочу! їдьте та змініть! Мені такого не треба! От добро вишукали! Знов їде він, міняє. Або так. Хоче він води напитись, — вона: — Не пийте, не пийте! — Чому? — Я не хочу! Не пийте! — Та коли ж я хочу пити! — А я не хочу! Чуєте? Не хочу! І вже так гляне чи всміхнеться, що він послухає. Коли то й розгнівається, одвертається од його, не говорить. Він уже і перепрошує, і благає — трохи не плаче. Панночки приїжджі дивуються: — Отто! Чи хто сподівавсь од його такого кохання! І що ти робила? Як ти Бога просила? Наша панночка тільки всміхається. Питають, що він їй подарував, — вона перед ними стеле оксамити та атласи, що від старої панії має, та хвалиться: — Це він мене обдарував! Чудне панське кохання! А він на тих сусідочок важким духом дише: бодай їх слід запав! Стара тим часом розпитує про його, як він собі мається, та й напитала, що в його хутір є. — Дитино моя! В його хутір є! — Справді? — покрикне панночка, зірвавшись з місця. — Де? Хто казав? — Та не дуже далеко за містом. Недавно, кажуть, од якоїсь тітки у спадку йому достався. Тітка була бездітна; він на її руках і виріс. — Ах Боже ж мій милостивий! Чому ж се він мені не похвалився? Мабуть, невеличкий хуторець, — нічим гаразд хвалитись. А все ж хутір! Усе ж держава! Стріла його веселенька, привітала любо, а він радіє. Не знає, що то вітають не його, — хуторець вітають!
XVI
Об різдві їх заручили. Гостей-гостей наїхало!.. Панночка така весела, балаклива; очі блищать; водиться з ним попід руки. А він і очей з неї не зведе, — аж спотикається на ході. Гульба точилась до самого світу. Отже, скоро жених і гості з двора, панночка в плач. Плаче та на свою долю нарікає: — Що се я поробила? Що се я починила? Та яке моє життя буде вбоге! Нащо мене мати на світ породила! Горенько моє! Доля моя сирітська! Стара тим і заручинам не рада, та втішає унучечку, вмовляє: — Чого плакати, моя дитино? Годі ж бо, годі! — Чому Господь не дав йому панства-багатства! — викрикне та так і вмиється слізоньками, по кімнаті бігає, руки заломуючи. — Дитино моя! Серце моє! Не плач!.. Не будеш ти багатша од усіх, та й убогою не будеш. Усе, що я маю, все твоє. Вона як кинеться до старої, обіймає, цілує: — Бабусечко моя, матінко! Дякую вам з душі, з серця! Аж світ мені піднявся вгору! Одродили ви мене, рідна матінко! — Годі вже, годі, а то й я зарюмаю! Оце ж бо ! — промовля стара та й сама й плаче, й сміється. — Бабусечко, голубочко! То ви з нами житимете? — Чого б то й бажати, та не впадає. Я такеньки міркую: зостанусь я тутечки, у Дубцях, буду вам господарства доглядати, поряджати, а ти у хуторі хазяйствуй. А що ж? Чи там, чи там покинути, — і хазяйство переведеться, і спокою душі не матимеш. Панське око товар тучить, — недурно сказано. — Добре, добре, бабусю! Нехай так буде!.. Ах, бабусю, ви мене, — каже, — на світ одродили! — То будь же в мене веселенька, не плач... — Не буду плакати, бабуню, не буду! |